Wiadomości szczepienia
pikio.pl
Klaudia Bochenek - 4 Stycznia 2021

Szef KPRM potwierdził, zacznie się już 15 stycznia. Akcja na ogólnopolską skalę, dotyczy wszystkich Polaków

Właśnie odbyła się konferencja prasowa szefa KPRM, Michała Dworczyka, oraz ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Przekazane przez nich wiadomości dotyczą priorytetowego tematu szczepień. Poinformowano m.in. o zmianach w raportowaniu, ilości aktualnie zaszczepionych osób oraz o tym, co wydarzy się już 15 stycznia.

Wiadomości przekazane dziś podczas konferencji dotyczyły głównie szczepień. Nieoczekiwane zebranie prasowe było potwierdzeniem, że 15 stycznia ruszy akcja promująca szczepienia i rozwiewająca obawy z nimi związane. Wiele zmieni się także w codziennych raportach resortu zdrowia: oprócz liczby zakażeń i zgonów będzie podawana także liczba szczepień.

Szef KPRM przekazał wiadomości dotyczące szczepień

Już od dziś ruszają zmiany dotyczące raportowania. Oprócz liczby zakażeń i zgonów dowiemy się również, ile osób zostało zaszczepionych. 15 stycznia dane te będą jeszcze bardziej szczegółowe: obejmą dane demograficzne, geograficzne, a także dostawy z podziałem na województwa, powiaty i gminy.

Również od 15 stycznia będzie można zarejestrować się w celu zaszczepienia na stronie szczepimysie.pl. Wszelkie szczegóły będą jeszcze podawane bliżej tego terminu, aby rozwiać wszelkie niejasności.

Jak poinformował Michał Dworczyk, do końca pierwszego kwartału do Polski ma trafić 5 880 000 dawek szczepionki od firm: Pfizer, Moderna i Curevag, dzięki czemu możliwość zaszczepienia uzyska 2 940 000 osób. Do tej pory do Polski dotarło już 670 tys. dawek szczepionka firmy Pfizer.

Trwa policyjna obława, wszystkie służby postawione na nogi. Nie żyje 25-latka, szczegóły tragedii budzą grozęTrwa policyjna obława, wszystkie służby postawione na nogi. Nie żyje 25-latka, szczegóły tragedii budzą grozęCzytaj dalej

Rząd zwrócił także uwagę, że w grupie zero, która obejmuje milion osób, chęć szczepień zgłosiło pół miliona osób. Jest nadzieja, że w związku z tym zaszczepi się ok. 700 tys. osób. Z kolei w pierwszym etapie szczepień politycy mają nadzieję, że uda się zaszczepić nawet 10 mln Polaków.

Michał Dworczyk przekazał, że Polska pod względem szczepień utrzymuje się na poziomie światowym. Wyjaśnił także, że pojawia się wiele pytań, dlaczego wszystko dzieje się tak wolno. Zwrócił uwagę, że właśnie minął okres świąteczno-noworoczny, co mogło utrudnić niektóre procesy. Poza tym dawki szczepionki, które są dostarczane do Polski dzielą się na dwie transze - jedna jest przekazywana do szpitali, a druga trafia do Agencji Rezerw Materiałowych. Ma to zapewnić osobie zaszczepionej gwarantowaną drugą dawkę leku bez obaw przy czekaniu na kolejne dostawy.

- Jesteśmy w krytycznym okresie, który zdecyduje, czy po 17 stycznia będziemy mogli dokonać kroku idącego w kierunku poluzowania lub, jeżeli sytuacja się pogorszy, nawet przewidywany jest ewentualny wariant obostrzeń. Liczba zakażeń po okresie świąteczno-noworocznym zadecyduje, co będziemy robić po 17 stycznia. Apelujemy, aby najbliższe dwa tygodnie traktować jako kwarantannę - dodał potem Adam Niedzielski odnośnie luzowania lub zaostrzania obostrzeń.

Minister zdrowia zapowiedział, że od jutrauczniowie będą mieli możliwość „przebywania samodzielnie na świeżym powietrzu po godzinie 16:00”. Szczegóły zostaną przedstawione w najnowszym rozporządzeniu.

Adam Niedzielski zapowiedział także, że ruszą masowe kontrole. Inspektorzy będą sprawdzać, czy podmioty oferujące szczepienia przeciwko COVID-19 realizują założenia Narodowego Funduszu Szczepień i nie przeskakują kolejki, tak jak miało to miejsce na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zapowiedziano kary dla podmiotów zamieszanych w „aferę celebrycką”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet/TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News