Nawet fani TVP nie pojmują, jak do tego doszło. Według "Wiadomości" żywność tanieje

Nawet fani TVP nie pojmują, jak do tego doszło. Według "Wiadomości" żywność tanieje Źródło: Twitter.com/WiadomościTVP

"Wiadomości" uspokajają Polaków - wszystko tanieje, jednak nie wszystkie dane się zgadzają. Materiał zrealizowany przez TVP skupia się wybiórczo tylko na niektórych produktach, w co uwierzyć z pewnością nie mogą nawet fani Telewizji Polskiej. Znane są już oficjalne dane z Głównego Urzędu Statystycznego.

"Wiadomości" TVP podały widzom zaskakujące informacje. Flagowym materiałem wieczornego wydania była informacja o tym, że żywność w Polsce tanieje. Bez wątpienia ciężko w to uwierzyć  wielu Polakom, którzy regularnie robią zakupy w supermarketach, ale prezenterzy TVP nie mają wątpliwości - tania żywność "hamuje inflację".

Wiadomości uspokajają obywateli - żywność jest "tania jak barszcz"

Wiadomości podawane ostatnio przez TVP coraz częściej interesują socjologów i politologów, a coraz mniej przeciętnych obywateli. Tym razem wzbudziły też zainteresowanie ekonomistów, którzy nie mogą nadziwić się informacjom, które pojawiły się w ich ostatnim wydaniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Pragnąc przed wyborami uśmierzyć lęki wyborców, telewizja publiczna podała uspokajający komunikat o tym, że żywność tanieje - a potem ma być już tylko lepiej.

- To zimny statystyczny prysznic na rozgrzane głowy polityków opozycji, którzy straszyli Polaków drożyzną - powiedziała Danuta Holecka, szefowa zespołu "Wiadomości", zapowiadając flagowy materiał skompilowany przez Damiana Diaza.

To kalejdoskop idyllicznych scen z targów w Lublinie i w Zielonej Górze, gdzie starsi państwo przechadzający się między straganami obładowanymi owocami i warzywami komentują zawartość koszyków ze świeżymi produktami.

"Ceny są normalne", "Cebula, marchewka, buraki, pietruszki staniały", "wszystko jest tanie" - opowiadają dziennikarzom i kontynuują zakupy.

Materiał zaprezentowany przez TVP intensywnie skupia się na cenach pietruszki, które na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy faktycznie znacząco spadły - portal "Wieści rolnicze" podaje ceny na poziomie 12-16 zł za kilogram z czerwca, w porównaniu z 3-4 złotymi trzy miesiące później.

W materiale zabrakło jednak niektórych kluczowych informacji na temat cen innych warzyw i owoców, w tym na przykład jabłek i ziemniaków. Podobnie jest z warzywami kapuścianymi - informację o tym, że podrożały podawał również portal, na który powoływał się dziennikarz TVP w swoim materiale.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat legendarnej polskiej aktorki. Miała urodę, sławę i bogactwo, ale nie mogła spełnić największego marzenia. Będziecie płakać
2. Ojciec gwałcił swojego małego syna, a później oddawał swoim kolegom. Na jaw wyszły koszmarne kulisy sprawy, tylko dla osób o mocnych nerwach

Specjaliści przypominają również, że poziom inflacji, który podały "Wiadomości" - 2,6 proc. - odnosi się do całości gospodarki, a nie do żywności i napojów bezalkoholowych, gdzie inflacja wynosi aż 6,3 proc. Ponadto GUS podaje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9 proc. w sierpniu 2019 roku w porównaniu do cen sprzed roku. Bez wątpienia wielu przeciętnych Polaków przeciera oczy ze zdumienia, widząc nagłówki TVP o spadających cenach, porównując je z paragonami z codziennych zakupów. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niemieckie problemy dotarły do Polski. Mamy najgorsze prognozy w historii
  2. Uwielbiana bohaterka serialu ''Na dobre i na złe'' rezygnuje z pracy na planie. Fani są załamani
  3. Dwa wielkie psy rzuciły się na 8-latkę i jej maleńką suczkę. Nagle zza dziecka wybiegł ogromny rottweiler
  4. Dominika Gwit założyła bardzo dopasowaną suknię. Fani przetarli oczy z wrażenia i wydali jednoznaczny werdykt
  5. Katarzyna Figura przyznała się do choroby. Smutne i szczere wyznanie  

źródło: radio zet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News