W Święto Zmarłych polskie media przekazały smutne wiadomości. Nie żyje Izabella Galicka

W Święto Zmarłych polskie media przekazały smutne wiadomości. Nie żyje Izabella Galicka Źródło: pikio.pl

Media przekazały dzisiaj smutne wiadomości o śmierci wybitnej Polki, która ma na koncie ważne odkrycie. Kondolencje przekazał nawet prezydent RP Andrzej Duda. To ogromna strata dla wszystkich rodaków.

Wiadomości o śmierci uznanej historyk sztuki obiegły dzisiaj media. Doktor Izabella Galicka w trakcie swojej kariery naukowej,odkryła w Polsce obraz wybitnego malarza, El Greca. Jego dzieło przez dziesiątki lat wisiało w jednej z polskiej parafii i nikt nie zdawał sobie sprawy, jak ogromną ma wartość.

Smutne wiadomości o śmierci wybitnej Polki. Dokonała ważnego odkrycia

Odnalezienie obrazu "Ekstaza świętego Franciszka" jest uznawane za największy sukces przypisywany Izabelli Galickiej. Odnaleziono go w trakcie prac inwentaryzacyjnych Polskiej Akademii Nauk, które doktor Galicka prowadziła z Hanną Sygietyńską w województwie mazowieckim i podlaskim. Pracowniczka naukowa zauważyła go przypadkiem. Okazało się, że wisiał w parafii w Kosowie Lackim przez blisko 40 lat.

Choć z początku nikt nie dawał wiary, że obraz w małej parafii może być wartym fortunę dziełem sztuki, to w 1976 roku uznano jej odkrycie. W ramach nagrody Galicka otrzymała stypendium, dzięki któremu wyjechała do Hiszpanii w podróż śladami legendarnego malarza. Za swoje odkrycie po latach została odznaczona przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wspomina ją wiele osób, w tym Polscy politycy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Autorka wielu książek z dziedziny historii sztuki zmarła dzisiaj, co spowodowało wielkie poruszenie w środowiskach naukowych. Docenili ją nie tylko pracownicy naukowi, ale również oficjele państwowi, którzy odznaczali ją orderami za zasługi dla polskiej kultury.

Dzisiaj grzeje: 1. Na pogrzeb Anny Jantar przyszło aż 40 tysięcy Polaków. To, jak wygląda jej grób dziś jest nie do uwierzenia
2. 21 lat młodszą dziewczynę trzyma na smyczy, jedzenie wrzuca jej do miski. Rodzina nie potrafi jej pomóc

- Całe swoje życie zawodowe i wiele osobistego poświęciła trosce o polską sztukę [...] Wielka Dama i Wielka Patriotka - napisał Andrzej Duda, który oznaczał doktor Galicką Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

- Dziękujemy Ci, Izo, za Twoje dobro i ciepło, zawodowy upór i konsekwencję - pisał również obecny minister kultury, Piotr Gliński. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mogą ZABRAĆ ci miejsce pochówku bliskiej osoby. Aby temu zapobiec, musisz pamiętać o jednym
  2. Kaczyńska z rodziną odwiedziła grób rodziców na Wawelu. Towarzyszył jej też Andrzej Duda
  3. Mamy zdjęcia grobu Kory w Święto Zmarłych. Widok zapiera dech
  4. Odwiedziliśmy dzisiaj grób Zbigniewa Wodeckiego. Widok, którego nie da się zapomnieć
  5. Byliśmy dzisiaj na grobie Pawła Adamowicza. Widok jest po prostu smutny, mamy zdjęcia

Źródło: Gazeta PL

Następny artykuł