W naszym kraju żyje bardzo wiele osób narodowości niemieckiej. Spora ich część jest autochtoniczna na ziemiach, które zajmuje. Aby dowiedzieć się, co sądzą o nas i Polsce, badaniu poddano kilkunastu przybyszów zza zachodniej granicy.

W ramach badania „Między nami – unijni obywatele w Polsce” Agnieszka Łada zapytała czternastu przybyłych do Polski Niemców, o to, co im się w niej podoba oraz, co ich denerwuje. Odpowiedz, jaką uzyskała może zaskakiwać, zwłaszcza że za pozytywne uznano cechy, które prawie każdy z nas uznałby, za niepodobające się Niemcom.

Respondenci Łady mieszkają na stałe we Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie i Krakowie. Przez Odrę przeprawili się z wielu powodów. Część z nich z powodu pracy, inny z zainteresowania, a także ze względu na miłość do Polski. Szok wywołuje fakt, że grupa badawcza wypowiedziała się bardzo pozytywnie o naszych urzędach i urzędnikach. Pozytywnie oceniono też umiejętność improwizacji w trudnych sytuacjach np. w pracy. Niemcom imponuje też fakt, że Polacy są dużo przyjemniejszymi sąsiadami niż ich rodacy.

– Sprawy urzędowe przebiegły niesamowicie gładko. Nikt mi w domu nie wierzył, jak szybko i skutecznie to tu poszło. Od wyciągnięcia numerku do załatwienia całej sprawy urzędowej upłynęło dwanaście minut, w tym czas oczekiwania! […] Całe kraje upadają i zmieniają system polityczny, zanim w Niemczech dostaniesz nowy odpis z księgi wieczystej – mówi jeden z zapytanych.

Tym, co niepokoi mieszkających na stałe nad Wisłą Niemców, są często antyniemieckie i antysemickie nastroje, które wyraża część społeczeństwa. Nie podoba im się także częsty brak punktualności, którym charakteryzują się Polacy.

– W Niemczech jak się z kimś umówię, to spotykamy się po miesiącu o ustalonej porze w ustalonym miejscu, a w Polsce należy kilka razy się przypomnieć – mówią.

źródło: Newsweek Polska

Największe seksskandale w polityce [ZOBACZ!]