Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, co czwarta ciąża na świecie kończy się aborcją. Rocznie przerywanych jest aż 56 milionów ciąż. Kobiety decydują się na takie kroki głównie ze względów ekonomicznych lub z braku świadomości o skutecznych środkach antykoncepcji.

Jak czytamy w opublikowanym raporcie, liczba aborcji z roku na rok rośnie. Dla porównania, w latach 1990-1994 dokonywano 50 milionów aborcji rocznie, a w latach 2010-2014 już 56 milionów.

Co ciekawe, wzrost liczby aborcji notuje się najwięcej w krajach rozwijających się, podczas gdy w krajach bogatych maleje, a w biednych utrzymuje się na stałym poziomie. Najczęściej aborcji dokonuje się w krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie co trzecia ciąża kończy się aborcją. W ujęciu ogólnoświatowym, co czwarta ciąża jest przerywana.

Jak przekonują autorzy raportu, prawo antyaborcyjne najczęściej nie ma wpływu na liczbę dokonywanych aborcji. Kobiety – jeśli nie mogą tego dokonać legalnie – decydują się tak czy inaczej na nielegalny zabieg w podziemiu aborcyjnym.

Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje również, że najlepszym sposobem na zmniejszenie liczby aborcji jest przede wszystkim poprawa i zwiększenie dostępności do skutecznych usług antykoncepcyjnych, które zapobiegną zachodzeniu w niechciane ciąże.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: tokfm

...

Zobacz również

Zobacz również