Wodą z kranu można się zarazić koronawirusem? Jest oficjalne stanowisko WHO

Wodą z kranu można się zarazić koronawirusem? Jest oficjalne stanowisko WHO Źródło: Pixabay Arcaion

WHO zajęło oficjalne stanowisko w sprawie tego czy w momencie panującej epidemii woda z kranu stanowi zagrożenie dla ludzi. To pytanie pojawiło się w głowach wielu ludzi, którzy na co dzień z niej korzystają.

WHO na bieżąco monitoruje sytuację w sprawie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 na całym świecie. Na bieżąco stara się także informować wszystkich o środkach ostrożności, które pomogą ustrzec się przed zarażeniem.

WHO odpowiada na nowe wątpliwości

WHO wraz z sanepidem postanowiło ustosunkować się do niepewności, które pojawiły się u wielu osób dotychczas chętnie sięgających po wodę z kranu. Także w Polsce przez ostatnie lata trwała kampania mająca na celu zachęcić ludzi do korzystania z miejskich kranówek, najlepszym przykładem są beczkowozy warszawskiej kranówki, które pojawiały się na większości dużych imprez i walczyły ze stereotypem, że jest to woda złej jakości czy zanieczyszczona. W momencie wybuchu epidemii koronawiusa ludzie zaczęli się zastanawiać czy skoro wirus może przeżyć na powierzchniach przedmiotów czy utrzymywać się przez chwilę w powietrzu, to czy korzystanie z wodociągów miejskich jest bezpieczne? WHO przygotowało oficjalne stanowisko w tej sprawie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Oficjalny raport nie pozostawia wątpliwości

Zarówno sanepid jak i WHO uspokajają. Woda, którą możemy znaleźć w naszych kranach jest na bieżąco badana i poddawana szeregom procesów chemicznych, które dbają, żeby żadne bakterie bądź wirusy, w tym koronawirus, nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Stosowane wysokiej jakości procesy powodują, że w wodzie ewentualny wirus SARS-CoV-2 jest inaktywowany. WHO podkreśla, że według posiadanych danych nie istnieją żadne dowody, które pozwalają obawiać się, że wirus mógłby przeżyć w oczyszczanej wodzie. 2 marca 2020 r. WHO na swojej stronie internetowej zajęło oficjalne stanowisko i brzmi ono, iż woda pitna nie przewodzi wirusa SARS-CoV-2.

Dzisiaj grzeje: 1. W końcu dobre wiadomości. WHO podało ważne prognozy dot. końca epidemii w Europie

2. Wszyscy Polacy dostaną dziś identycznego SMS-a. Znamy jego treść

Zanim poleci z kranu przechodzi szereg procesów

Polski sanepid także bez przerwy bada jakość wody w wodociągach. Ponadto sprawdza jej bezpieczeństwo dla ludzi, szczególnie teraz. Woda poddawana jest między innymi procesowi utleniania chemicznego, który całkowicie zabija wirusy oraz bakterie. Dodatkowo dezynfekuje się ją chlorem w specjalnych zbiornikach. Ujęcie w Lesie Gdańskim jest dodatkowo, profilaktycznie dezynfekowane poprzez użycie promieni UV, a na to koronawirus nie jest odporny. Można, więc spokojnie i bez obaw pić kranówkę.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Włoskie media donoszą o znacznie większej ilości zarażeń. "Chorzy wymknęli się statystykom"
  2. Kamil Stoch zakończy karierę? Mamy jasną deklarację polskiego mistrza
  3. Nie żyje 14. ofiara koronawirusa. Wiadomo, kim była i w jakim stanie się znajdowała
  4. Z ostatniej chwili: Przebiliśmy ponurą granicę, kolejne ofiary. Ministerstwo zdrowia nie ma dobrych informacji
  5. Rozpoznajesz tę kobietę? Przebywa w szpitalu, nie można ustalić jej tożsamości
  6. Przed Wielkanocą KIRDiP ostrzega Polaków, chodzi o jajka. Włochy były 1 z największych producentów jaj w Europie

Źródło: Webniusy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News