WHO koronawirus w Polsce
Jakub Kaminski East News
Joanna Szwalikowska - 22 Października 2020

Szef WHO nie pozostawił wątpliwości. Bardzo złe wieści dot. koronawirusa w Polsce

Zalecenia szefa WHO nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości. Mamy bardzo złe wiadomości dotyczące koronawirusa i sytuacji epidemicznej w Polsce.

Szef WHO nie pozostawił najmniejszych wątpliwości. Sytuacja epidemiczna w Polsce jest dramatyczna. Jak pokazują przedstawione dane, nie spełniamy rekomendacji organizacji. Co to oznacza w praktyce?

Minister zdrowia zdradził, co stanie się już niedługo. Dotyczy wszystkich PolakówMinister zdrowia zdradził, co stanie się już niedługo. Dotyczy wszystkich PolakówCzytaj dalej

Szef WHO nie pozostawił wątpliwości. Złe informacje na temat koronawirusa w Polsce

Kraje takie jak Australia lub Korea Południowa na potęgę testują swoich obywateli na obecność koronawirusa. W krajach tych na jedno zachorowanie, które zostało potwierdzone, przypada setki lub nawet całe tysiące testów. Oznacza to, że odsetek testów pozytywnych w stosunku do wszystkich, które zostały wykonane, jest bardzo niski. Wynosi nawet poniżej 1 proc., tak wynika z danych, które zebrane zostały przez Our World in Data.

Niektóre kraje, jak na przykład Meksyk, niestety obecnie robią bardzo mało testów. Na jeden potwierdzony przypadek, jest ich zaledwie kilka. Analogicznie więc w tych krajach odsetek testów pozytywnych do wszystkich, jakie zostały wykonane, jest o wiele większy. W Meksyku jest to aż 41 proc. Z danych tych wynika, że prawdopodobnie testy wykonuje się tam tylko osobom, u których prawdopodobieństwo zakażenia okazało się bardzo duże.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia jasno wskazują na to, że odsetek testów pozytywnych w stosunku do wszystkich wykonanych powinien być niższy niż 10 proc. Najlepiej, gdyby był niższy niż 5 proc. Jak wygląda obecnie sytuacja w Polsce? W ostatnim tygodniu wahał się on pomiędzy 15 a 23 proc. Oznacza to, że w naszym kraju obecnie wykonuje się zbyt mało testów, byśmy byli w stanie opanować epidemię.

Już w marcu WHO rekomendowała, że na jeden pozytywny test powinno przypadać około dziesięciu tych negatywnych. Taki zakres testowania miałby być wystarczający, by wykryć wszystkie lub niemal wszystkie przypadki. Niestety, jak widać po przedstawionych danych, do takiego wyniku jeszcze nieco nam brakuje.

Według kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia, które opublikowane zostały w maju, odsetek utrzymujący się poniżej 5 proc. miałby oznaczać, że epidemia koronawirusa w danym kraju jest pod kontrolą. Jeśli odsetek jest wyższy, oznacza to, że prawdopodobnie wiele przypadków nadal nie pozostaje wykrytych. Jaki odsetek wykazały testy zrobione w Polsce w ciągu ostatniej doby?

W ciągu ostatniej dobry zrobionych zostało ponad 59 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Wykryto 10 040 nowych przypadków zakażenia, wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, które wpłynęły w środę. Odsetek testów z wynikiem pozytywnym wyniósł więc niemal 17 proc. To zdecydowanie więcej niż zaleca WHO.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, zapewnił w środę w Sejmie, że obecnie mamy większą testowalność, ale również zdecydowanie lepsze rozeznanie dotyczące miejsc, w których rozprzestrzenia się wirus. Minister wskazywał na to, że dynamiczny przyrost liczby badań ma związek z powiększeniem zdolności laboratoriów do ich wykonywania.

Dzisiaj grzeje:

1. Pielęgniarka nie mogła dłużej milczeć. Powiedziała co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć

2. Lekarze biją na alarm. RMF właśnie przekazało pilny apel, wstrząsająca prawda wyszła na jaw

3. Lekarze biją na alarm, pilny apel. Sytuacja jest fatalna, liczy się każda pomoc

- Mieliśmy już kilka dni, kiedy te 60 tys. było przekroczone; to się nie bierze znikąd. To się bierze z jednej strony z rozbudowy, ale z drugiej strony to jest bardzo poważna zasługa lekarzy rodzinnych, którym bardzo dziękuję z tego miejsca za włączenie w proces leczenia - mówił szef resortu zdrowia.

Choć w październiku mieliśmy dwa dni, kiedy faktycznie liczba przeprowadzonych testów wynosiła ok. 60 tysięcy, wciąż wyraźnie widać, że odsetek wyników pozytywnych znacznie przekracza zalecane przez WHO 5 proc. Nadal wypadamy jednak lepiej niż niektóre kraje, np. Czechy (znacznie ponad 20 proc.) oraz Słowacja (ok. 15 proc.). Słowacja jednak w ostatnim czasie zapowiedziała, że obywatele kraje zostaną masowo przetestowani na obecność koronawirusa. Objęci nimi mają zostać wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli 10. rok życia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rysia i Krysia miały umrzeć na futra. Cudem je uratowano, ich oczy mówią wszystko
  2. Anna Lewandowska zdradziła swój sekret. Niezwykły domowy chleb, zrobisz go w godzinę
  3. Klamka zapadła. Premier właśnie potwierdził, ogromna zmiana dla wszystkich seniorów
  4. Z ostatniej chwili: Właśnie zapadła decyzja dot. zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych
  5. Gwiazda show TVP walczy o życie. Jest podpięty do aparatury, fani są wstrząśnięci
  6. Facebook jak Tinder. W Polsce oficjalnie uruchomiono możliwość randkowania
  7. Gessler podała przepis na przepyszną wątróbkę. Podaje ją z niebywałym smakołykiem
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News