WHO pilnie alarmuje. Pandemia weszła w nową, niebezpieczną fazę

WHO pilnie alarmuje. Pandemia weszła w nową, niebezpieczną fazę Źródło: Xinhua News East News

WHO wystosowało alarmujący apel do mieszkańców całego świata oraz do głów państwa. Chodzi o koronawirusa. Według specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia pandemia weszła w nową, niebezpieczną fazę. Ciągle notuje się nowe przypadki zarażeń, nie brakuje także ofiar śmiertelnych. Sytuacja jest naprawdę poważna.

Dane, które w ostatnich dniach dotarły do Światowej Organizacji Zdrowia, są bardzo niepokojące. Wszystko wskazuje na to, że pandemia koronawirusa cały czas jest aktywna i trudno przewidzieć, kiedy tak naprawdę będzie chylić się ku końcowi. Według WHO weszliśmy w nową fazę zachorowań, która bynajmniej nie jest mniej niebezpieczna niż ta, którą obserwujemy od początku bieżącego roku.

WHO ostrzega przed nową fazą pandemii

- Świat wszedł w nową i niebezpieczną fazę pandemii. Wiele osób - co zrozumiałe - ma już dość zamknięcia w domach. Państwa, co nie dziwi, chcą łagodzić obostrzenia i rozmrażać gospodarki. Ale koronawirus wciąż szybko się rozprzestrzenia, nadal jest zabójczy i większość ludzi może się nim zakazić - mówi dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Wezwał również do tego, by większą wagę przywiązywać do obostrzeń, które obowiązują w większości krajów. Priorytetem w kwestii zachowania zdrowia jest respektowanie dystansu społecznego, wynoszącego dwa metry, noszenie maseczek ochronnych, które zmniejszają ryzyko zakażenia drogą kropelkową, a także poważne podejście do obowiązkowej kwarantanny w przypadku osób, które miały styczność z niebezpiecznym patogenem.

Szef WHO zwrócił się także do władz państwowych z jasnym komunikatem - priorytetem w tym momencie są szeroko zakrojone testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie, izolowanie chorych oraz śledzenie historii zakażeń. Według niego wraz z postępem pandemii wzrasta zagrożenie jednostek społecznych cechujących się najsłabszym zdrowiem. Nie ma przy tym znaczenia, czy kraj, z którego wywodzi się potencjalna ofiara, jest zamożny czy też biedny. Ryzyko zachorowania jest jednak w przypadku grup, które mają ograniczony dostęp do żywności, środków higieny oraz opieki lekarskiej.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Przełom w walce z COVID-19 w Polsce? Rozpoczęto produkcję najnowszego leku

2. Mężczyzna molestował chorą na raka 7-latkę. Udawał wolontariusza, aby się do niej zbliżyć

Z danych podanych przez WHO wynika, że połowa nowych przypadków SARS-CoV-2 odnotowano w obu Amerykach, a także w południowej Azji i na Bliskim Wschodzie. Zanotowano łącznie 150 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Niestety pandemia rozwija się coraz szybciej i nikt nie potrafi przewidzieć, jak długo jeszcze potrwa i kiedy pojawiają się powszechnie dostępne szczepionki. W tym momencie trwają zakrojone testy kliniczne.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jak niezawodnie mrozić chleb, by pozostał najświeższy? 4 sekretne, nieznane triki zdradził pracownik piekarni
  2. Marcin Gortat pojawił się w TVP i zaatakował Alicję Bachledę-Curuś. Ostre słowa padły przed tysiącami widzów
  3. Tragiczne informacje obiegły media. Nie żyje Jerzy Kutkowski
  4. Ministerstwo apeluje do wszystkich Polaków. Duża pomoc całkowicie za darmo
  5. IMGW pilnie ostrzega Polaków. Duże niebezpieczeństwo w weekend, możliwe trąby powietrzne
  6. Ukryta kamera zarejestrowała dziwne zachowanie mężczyzny. Nagrano, co robi z bezpańskim psem

 

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News