WHO wymusiło na Polsce ważną zmianę. Wszystko z powodu koronawirusa

WHO wymusiło na Polsce ważną zmianę. Wszystko z powodu koronawirusa Źródło: pixnio.com CC0

WHO z powodu epidemii koronawirusa musiało wprowadzić pewne zmiany. Jedna z nich została wprowadzona w Polsce, nie można było postąpić inaczej.

WHO na bieżąco obserwuje sytuację związaną z koronawirusem. Wprowadzane są zalecenia do obostrzeń, ale nie tylko. Polska musiała zaakceptować pewne zmiany.

WHO wprowadziło nowe, ważne kody

Przez epidemię koronawirusa SARS-CoV-2, który odpowiada za chorobę COVID-19, Polska musiała wprowadzić pewne zmiany do szpitalnych systemów. Podyktowało to WHO - chodzi o wprowadzenie dodatkowych dwóch kodów zgonów, z których jeden określa zgon przez COVID-19, a drugi kod odpowiada za podejrzenie zgonu z powodu koronawirusa.

Kody zgonów pozwalają na monitorowanie i obserwację chorób oraz zgonów. W Polsce stosuje się ich aż 3 tysiące, a odpowiednim kodowaniem zajmują się tzw. lekarze-koderzy - w kraju jest ich 16, określają oni wyjściową przyczynę zgonu. Kody nadaje się zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. W jednym z punktów karty zgonu znajduje się nie tylko słowny opis, ale też musi znaleźć się specjalny kod. To też pozwala Ministerstwu Zdrowia śledzić statystyki w czasie epidemii. Przy śmierci z powodu koronawirusa będzie widniał kod U07.1, a przy podejrzeniu kod U07.2, do momentu aż lekarz nie otrzyma wyników testu lub gdy badanie będzie niedostępne lub niejednoznaczne.

Koderzy mają pełne ręce roboty, nie mogą się pomylić

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Aby zakodować zgon, który wiąże się z koronawirusem, należy koniecznie zawrzeć przyczynę zgonu (bezpośrednią, wtórną i wyjściową), czy zmarły miał choroby współistniejące oraz czy pozytywnie przeszedł test na koronawirusa.

Dzisiaj grzeje: 1. Mężczyzna pod Biedronką nagle osunął się na ziemię i umarł. Reakcja świadków zdumiewa
2. Czy mogę przyjmować gości? Czy mogę iść na cmentarz? Czy mogę pojechać na działkę? Kary do 30 tysięcy

Aby zliczyć zmarłych z powodu COVID-19 wywołanym koronawirusem SARS-CoV-2, liczy się wyjściowa przyczyna zgonu. Koderzy muszą przeanalizować wszystko: chorobę, która doprowadziła bezpośrednio do śmierci; wziąć pod uwagę stan, który dał początek bezpośredniej przyczynie zgonu; stwierdzić, czy rzeczywiście COVID-19 mógł zapoczątkować cały łańcuch chorób i dolegliwości; muszą też wziąć pod uwagę wszelkie czynniki ryzyka i choroby współistniejące.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie mógł wytrzymać w domu podczas kwarantanny. Uciekł na zewnątrz przebrany za krzak
  2. Prawda wyszła na jaw po czasie. Poznaliśmy smutne kulisy rozwodu Piotra Żyły
  3. Na jaw wychodzą dramatyczne szczegóły śmierci polskiego aktora. Porażające doniesienia
  4. Już nie tylko teoria, rząd zaczął przejmować samochody obywateli. Wszystko zgodnie z prawem
  5. Eksperci twierdzą, że stan pandemii może się utrzymać nawet latami. Ale są i dobre informacje
  6. Jasnowidz Jackowski ostrzegał. Do kamery powiedział co znajduje się w jedzeniu, które jemy prawie wszyscy

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News