Wesele w dobie koronawirusa
Pikist.com CC0
Irmina Jach - 21 Października 2020

Rząd zaostrzy zakazy dot. wszystkich Polaków. Rzecznik potwierdza

Wesele, zgromadzenia czy też szkoły w dobie pandemii koronawirusa wiążą się z ogromnym ryzykiem gwałtownej transmisji niebezpiecznego patogenu. Jak pokazuje rzeczywistość, uroczystości rodzinne i nie tylko często skutkują pojawianiem się kolejnych ognisk zarażeń. Rząd od pewnego czasu rozważa nad zaostrzeniem kolejnych zakazów. Prawdopodobnie decyzja zapadnie już dziś. Czy Polacy już wkrótce będą musieli liczyć się z kolejnymi, ostrzejszymi zakazami?

Wesele organizowane w czasie, w którym dochodzi do największej liczby zakażeń koronawirusem, wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Goście, którzy zdecydują się na udział w zabawie, ryzykują własnym zdrowiem. Inwestycja przyszłych nowożeńców nie jest również zbyt pewna - rząd rozważa wprowadzenie nowych rozwiązań, na mocy których przyjęcia weselne nie będą mogły się odbywać. Decyzje podjęte dzisiaj mogą również wpłynąć na szkoły i kolejne gałęzie polskiej gospodarki.

Z ostatniej chwili: Nie żyje Dariusz Gnatowski, Z ostatniej chwili: Nie żyje Dariusz Gnatowski, "Boczek" z KiepskichCzytaj dalej

Wesele w dobie pandemii koronawirusa może być niebezpieczne

Rząd chce znacznie ograniczyć uroczystości weselne, które odbywają się w dobie pandemii koronawirusa. Od dłuższego czasu mówi się o zakazie organizowania podobnych uroczystości do czasu, w którym sytuacja epidemiologiczna się nie unormuje. Do tej pory rząd starał się jednak unikać sięgania po ostateczne rozwiązanie, które z pewnością zirytowałoby Polaków i naraziło przyszłych nowożeńców na duże straty finansowe. Niestety, kolejne rekordy zakażeń, które można obserwować w ostatnich dniach, mogą sprawić, że już wkrótce przyjęcia weselne zostaną ostatecznie zakazane. Dziennikarze RMF FM ustalili, że decyzja, która zapadnie dzisiejszego wieczora, zostanie ogłoszona jutro.

- Wygląda na to, że faktycznie sytuacja jest na tyle poważna, że już niektóre obostrzenia powinny pojawić się również w tym tygodniu. Czwartek jest takim dniem, kiedy będziemy wskazywać na kierunki działań, jeżeli chodzi o środki profilaktyczne w zakresie walki o zdrowie i życie naszych obywateli. Dlatego w czwartek będą ogłoszone decyzje, a termin wejścia to albo weekend, albo początek następnego tygodnia, tak jak to było dotychczas - mówił rzecznik rządu, Piotr Müller w rozmowie z Polskim Radiem.

Z informacji, które obiegły media, wynika, że rząd czekał z decyzją o wprowadzeniu zakazu przyjęć do momentu zakończenia sezonu weselnego. Większość uroczystości tego typu ma miejsce latem, dlatego wprowadzenie ograniczenia w październiku - według władz - ma być stosunkowo bezbolesne dla Polaków. Narzeczeni, którzy planowali ślub na bieżący rok, byli w niezwykle trudnej sytuacji. Ciągle drżeli o straty finansowe, które musieliby ponieść na skutek odwołania uroczystości. Sen z powiek spędzały im także coraz bardziej rygorystyczne limity gości weselnych oraz długofalowe konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Porzucili dziecko na bazarze. Po 20 latach dziewczynka przeczytała list i zamarła, prawda wyciska łzy z oczuPorzucili dziecko na bazarze. Po 20 latach dziewczynka przeczytała list i zamarła, prawda wyciska łzy z oczuCzytaj dalej

Od 19 października na terenie kraju obowiązują nowe obostrzenia. Mieszkańcy powiatów i miast znajdujących się w powiecie żółtym mogą organizować wesela lub uroczystości rodzinne, pod warunkiem, że na liście znajdzie się maksymalnie dwudziestu gości, a cała zabawa będzie rozgrywać się za stołami. Niestety, szaleństwa na parkiecie są obecnie stanowczo zakazane. Sytuacja w czerwonej strefie, która objęła wiele regionów, w tym prawie wszystkie miasta wojewódzkie, jest jeszcze poważniejsza. Rząd zdecydował o wprowadzeniu całkowitego zakazu organizacji imprez okolicznościowych.

Wesele może okazać się trudne do zrealizowania także ze względu na zmiany w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych. Na mocy najnowszego rozporządzenia restauracje, knajpy i bary, zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej, mogą funkcjonować w godzinach od 6:00 do 21:00. Poza ramami czasowymi możliwe jest wyłącznie wydawanie posiłków na wynos. Zajęty może być tylko co drugi stolik na terenie lokalu gastronomicznego. To rozwiązanie miało uniemożliwić nielegalne procedery, do których dochodziło w ostatnim czasie - wiele restauracji, poza godzinami oficjalnego otwarcia, zamieniało się w kluby, których działalność jest obecnie zakazana.

Osoby, które planowały zawarcie związku małżeńskiego jesienią lub zimą, będą musieli więc zweryfikować swoje plany. Niestety, w dobie pandemii koronawirusa wymarzone przyjęcie weselne w bożonarodzeniowym klimacie może okazać się niemożliwe do zrealizowania. Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa i nic nie wskazuje na to, żeby krzywa zarażeń miała w najbliższym czasie ulec wypłaszczeniu. Polacy obawiają się, że już w ciągu najbliższych dni będzie dochodziło do 10 tysięcy zakażeń dziennie. Niewątpliwie, ich przeczucia mogą okazać się prawdziwe - wczorajszy dzień, kiedy to wykryto aż 9291 nowych i potwierdzonych przypadków, pokazuje, jak niewiele dzieli nas od osiągnięcia krytycznego progu.

Podczas dzisiejszego zgromadzenia rząd ma dyskutować także nad wprowadzeniem kolejnych ograniczeń w szkołach. W związku z ostatnimi wytycznymi, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, które znajdują się na terenie strefy czerwonej, uczą się obecnie w trybie zdalnym, zaś młodzież mieszkająca w strefie żółtej korzysta z modelu nauczania hybrydowego. Wielu rodziców uważa, że takie rozwiązania powinny zostać wprowadzone także w szkołach podstawowych, które nierzadko borykają się z ogniskami zarażeń niebezpiecznym patogenem. Do tej pory najmłodsi muszą uczęszczać do placówek edukacyjnych w normalnym trybie. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce sytuacja może ulec zmianie. Rząd rozważa wprowadzenie nauczania zdalnego w ostatnich klasach szkół podstawowych.

Dzisiaj grzeje:

1. Ważny apel Ministerstwa Zdrowia. Pod żadnym pozorem nie rób kilku rzeczy, wystarczą dwie godziny

2. Rzecznik rządu właśnie potwierdził. Wszystko stanie się jeszcze w tym tygodniu, nieodwołalna decyzja

3.Z ostatniej chwili: zapadła decyzja ws. walki z koronawirusem. Polsat przekazał dramatyczne wieści

Rząd zastanawia się również nad dalszymi losami kin i teatrów. Aktorzy, którzy wrócili na deski instytucji po wielu miesiącach przerwy, już wkrótce mogą ponownie wrócić do domów na przymusowy odpoczynek. Władze zastanawiają się, czy działalność instytucji kulturalnych, przy stosowaniu limitów miejsc na widowni, jest opłacalna. Być może już wkrótce nierentowne działalności będą musiały przygotować się na kolejny lockdown.

Mimo że rząd deklarował, że nie planuje kolejnego zamrożenia gospodarki, scenariusz, który poznaliśmy wiosną, zaczyna wracać. Według wielu epidemiologów i wirusologów sytuacja, która ma miejsce obecnie, jest znacznie poważniejsza niż pierwsza fala, która nadeszła w drugim kwartale bieżącego roku. Zakażeń jest znacznie więcej, a Polacy, przyzwyczajeni już do niecodziennych realiów, coraz częściej lekceważą konieczność noszenia maseczek ochronnych, częstego mycia i dezynfekowania rąk oraz zachowywania dystansu społecznego.

Ministerstwo Zdrowia niemal każdego dnia przypomina, jak ważne jest stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego. Wielkimi krokami zbliża się dzień Wszystkich Świętych, który skłoni Polaków do odwiedzin grobów krewnych spoczywających na nekropoliach zlokalizowanych na terenie całego kraju. Mimo iż nie podjęto ostatecznie decyzji, na mocy której cmentarze miałyby zostać zamknięte, resort apeluje, by w miarę możliwości rozłożyć wizyty w tygodniu i unikać dużych zgromadzeń. Seniorzy, którzy są w grupie największego ryzyka, nie powinni w tym dniu decydować się na wizytę na grobach. Uważacie, że ograniczenia, które dotykają wesela i święta, są zasadne?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kociak był już jedną łapką po drugiej stronie. Sprawca wyrządził mu straszną krzywdę, aż brakuje słów
  2. Zbigniew Boniek przerwał milczenie ws. szpitala na Stadionie Narodowym. Rozwiał wszelkie wątpliwości
  3. W czwartek rząd ogłosi kolejne obostrzenia. Już wiemy, co czeka Polaków
  4. Polsat przekazał oficjalny komunikat. Koniec "Tańca z gwiazdami", fani nie mogą się pozbierać
  5. Marta Kaczyńska szaleje z radości, przekazała cudowną nowinę. Wielkie gratulacje
  6. Poczta podjęła kluczową decyzję. Dotyczy pieniędzy emerytów i rencistów. Tysiące Polaków czekało na ustalenia
  7. W 3 dni możesz oczyścić kości i stawy, różnicę odczujesz od razu. Wystarczy pić w odpowiednich ilościach wywar z liści laurowych

Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News