Gdy Michalina otworzyła zaproszenie na wesele wypadła dziwna karteczka. Przecierała oczy widząc jej treść

Gdy Michalina otworzyła zaproszenie na wesele wypadła dziwna karteczka. Przecierała oczy widząc jej treść Źródło: Unsplash/ Sweet Ice Cream Photography

Wesele zawsze jest organizacyjnym wyzwaniem. Młodą parę kosztuje wiele pracy i stresu, ale może być też kłopotem dla samych weselników. Szczególnie wtedy, gdy dostają dziwne instrukcje w zaproszeniach i nie wiedzą, jak się zachować.

Wesele to piękna impreza, podczas której goście dzielą się radością młodej pary. Wiele mówi się o trudach organizacyjnych, jakie musieli pokonać przygotowujący uroczystość młodzi, zapomina się jednak o problemach gości. A czasem i weselnicy mają niemały ból głowy, zanim przyjdą na miejsce i zaczną dobrze się bawić. Głównie chodzi o to, jak obdarować parę młodą, by nie popełnić nietaktu.

Wesele pod znakiem koperty

Portal WP opisuje historie dziewczyn, które były zapraszane na ślub przyjaciół. Gdy jedna z nich, Michalina, otrzymała zaproszenie, okazało się, że w kopercie znajduje się też karteczka z pewną instrukcją. Był to wierszyk, który sugerował obdarowanie pary młodej pieniędzmi.

- Para młoda zażyczyła sobie w nim, abyśmy dali im pieniądze w kopertach. Znam ich długi czas i wiem, że nie mieli nic złego na myśli, jednak skończyło się tym, że większość gości dała im i prezenty, i pieniądze, bo tak wypadało - opowiada Michalina, która dziwnie czuła się ze świadomością, że przyjaciele oczekują od niej pieniędzy. Problem polegał na tym, że nie do końca wiedziała, jaka suma nie zostanie odebrana przez młodych za nietakt.

Podobnie niekomfortowo czuje się wiele innych, proszonych w taki sposób na wesele, osób.

- To tak, jakby para młoda zaprosiła mnie dla prezentu. To ode mnie powinno zależeć, co im dam, a takie narzucanie z góry jest dla mnie nie w porządku. Prezenty mają być przecież tylko dodatkiem do wesela - tłumaczy swoje wrażenia Magdalena.

Biletowana impreza? To już prawie tak wygląda

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Obecnie sugestie pary młodej co do preferowanych prezentów jest normą. Młodzi nie chcą sprzętów, w obawie, że podarki się zdublują; każdy ma też swoje gusta i chciałby wybrać odpowiednie dla siebie żelazko czy garnki. Powtarza się, że czasy, gdy prezenty ślubne były pomocą dla rozpoczęcia wspólnego życia na swoim, minęły. Teraz pary urządzają wspólne mieszkania nawet przez lata, zanim zdecydują się na ślub. Dlatego większość woli otrzymać gotówkę. Argumentem jest zwrot kosztów wesela. Zdarzają się jednak przypadki, gdy uroczystość finansowana jest z funduszy rodziców. Wówczas impreza staje się dla pary młodej okazją do... zarobku. Właśnie takie sytuacje wywołują kontrowersję u gości.

W rozmowie z portalem WP Kobieta, Wojciech S. Wocław, założyciel Polskiej Szkoły Etykiety, opowiada, że niektóre wesela przypominają biletowaną imprezę. Na zaproszeniach para młoda wskazuje wprost, że oczekuje koperty, a w zamian oferuje zabawę.

- Logika byłaby taka: skoro nie dajemy już prezentów, które ułatwiają start, skoro nie ryzykujemy wręczania jakichkolwiek przedmiotów, bo obawiamy się, że nie trafimy w czyjś gust, skoro przeliczamy wartość koperty na liczbę osób, z którymi wybieramy się na wesele, to czy nie łatwiej byłoby sprzedawać bilety? (...) Nie na tym to powinno polegać. Nie róbmy z imprez urodzinowych czy weselnych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością - mówi Wocław.

Dzisiaj grzeje: 1. Małą dziewczynkę nagle przykrywa morska fala. Jej pies zareagował w niesamowity sposób, wszystko nagrała babcia

2. Płaca minimalna nie pasuje związkom. Jest apel do rządu

Oczywiście są weselnicy, dla których wyraźna sugestia, co do preferowanych podarków, ułatwia sprawę. Zamiast głowić się, co spodoba się młodej parze, rozwiązanie mają podane na tacy. Inni jednak czują się urażeni. Trudno znaleźć złoty środek, który usatysfakcjonowałby wszystkich. Obecnie są to właśnie owe "dziwne karteczki", o których wspominała Michalina. Pary młode starają się zawoalować prośbę o pieniądze - używają w tym celu wierszyków czy obrazków. Ważne jest jednak, by nie wymuszać nic na gościach - wszak zapraszani są po to, by razem z nimi świętować, a nie wyciągać prezenty.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Ksiądz prawie zemdlał ze wstydu
  2. Był uznawany za najbrzydszego chłopaka w mieście. Zapuścił brodę, został modelem i nie może opędzić się od kobiet
  3. Córka pozwoliła ojcu opiekować się psem przez weekend. Pisał jej wiadomości, które nawet nie przyszłyby wam do głowy
  4. Przez kilka dni myśleli, że uratowała małego szczeniaczka. Gdy dowiedzieli się, co to za zwierzę, byli w szoku
  5. Nastolatek więzi i katuje do nieprzytomności swoją dziewczynę. Szybkie i zdecydowane działanie ratuje jej życie
  6. Dziecko umarło na porodówce. Po 10 miesiącach zdarzył się cud, a lekarz aż zalał się łzami

Źródło: WP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News