Do ostrej wymiany zdań doszło pomiędzy byłym ambasadorem Izraela Szewachem Weissem a publicystą, kandydatem w ostatnich wyborach prezydenckich – Grzegorzem Braunem.

Główna linia zarysowała się w momencie poruszenia przez Grzegorza Brauna kwestii roszczeń żydowskich. Braun nazwał Weissa swoim wrogiem, w mocnych słowach komentował politykę Izraela dotyczącą odszkodowań za utratę majątku żydowskiego wskutek polityki Hitlera i Stalina na ziemiach polskich.

Ambasador Izraela z kolei powoływał się na normy moralne, mówił o tym, że wielu Żydów utraciło majątek i nie ma ich prawnych spadkobierców, bo „wyparowali w kominach krematoryjnych a ich zmielone kości wysypano do Wisły”. Braun ripostował, że Weiss z takimi „uroszczeniami” powinien zgłosić się do Niemiec, a nie do Polski, która była ofiarą nazistów. Pan ambsador zaznaczał, że jednak jak zabrano Żydom dom, czy majątek np. w Białymstoku to ciężko byłoby się w takie sprawie zgłaszać do Niemiec. Weiss podkreślał jednak, że Polska też wiele wycierpiała za sprawą Hitlera i Stalina.

Do ostrego spięcia doszło w momencie, gdy Braun powiedział, że elity państwa żydowskiego, to zawodowi Żydzi. Weiss odrzekł, że takie słowa są niewybaczalne, podkreślał że bardzo go cieszy to, iż jego interlokutor zdobył w wyborach prezydenckich zaledwie 1%, bo jakby więcej Polaków poparło takie myślenie, to on nie miałby w Polsce czego szukać. Braun zripostował, że on nie widziałby nic zdrożnego w tym, gdyby jego ktoś nazwał zawodowym Polakiem.

Pierwsze komentarze po dyskusji mają wydźwięk w tonie „Braun rozjechał Weissa”. Niewątpliwie jednak dyskusja w programie pana Roli i Żuromskiego to potężna dawka wiedzy historycznej i warto ją odsłuchać.

Na koniec podano wyniki sondy, w której widzowie głosowali, kto ich zdaniem ma rację. W stosunku 70% do 30% wygrał Grzegorz Braun. Ambasador Izraela, mimo że przegrał, nie krył jednak radości z tego, że udało mu się uzyskać aż tyle poparcia na tak trudnym terenie. Pochwalił również Brauna za znajomość Talmudu. Weiss na sam koniec spuentował ja przegrałem, ale prawda przegrała.

Rozmowę prowadził Marcin Rola i Andrzej Żurom Żuromski.

Polecamy subskrybować kanał Pikio TV na Youtube co można zrobić pod tym LINKIEM

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

ds

...

Zobacz również