Węgrzy oddadzą hołd Kaczyńskiemu

Węgrzy oddadzą hołd Kaczyńskiemu Źródło: źródło: budapestbeacon.com, wikimedia.org/KPRP

Stara przyjaźń polsko-węgierska ma już kilkaset lat. Dorobiła się nawet własnego dnia - 23 marca świętujemy właśnie Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. To wspólne święto Polaków i Węgrów, które premier "naszych braci z Bałkanów" postanowił w tym roku wyjątkowo uczcić.

Partia Viktora Orbana, Fidesz, chce postawić w stolicy Węgier, Budapeszcie, pomnik zmarłego polskiego prezydenta - Lecha Kaczyńskiego. O pomyśle partii rządzącej poinformował w czwartej szef Fideszu w Budapeszcie, Mate Kocsis.

 - Ten wspólny los nie przedstawiał się inaczej po przełomie tysiącleci, a więc także w naszych czasach - mówił Kocsis.

Jak tłumaczył, nie bez powodu w Budapeszcie miałby stanąć pomnik właśnie Lecha Kaczyńskiego. Jak tłumaczył polityk, zmarły w Smoleńsku prezydent Polski był wielkim zwolennikiem zacieśniania więzi polsko-węgierskiej. Węgrzy uważają Kaczyńskiego za swojego największego przyjaciela ostatnich lat. Są także mu wdzięczni za zaangażowanie w tworzenie demokracji w byłym bloku państw komunistycznych.

 - Za sprawą jego przyjaźni do narodu węgierskiego my także jesteśmy mu winni wdzięczność za jego dorobek - podkreślił Kocsis.

Szef budapesztańskiego Fideszu przekonywał też, że postawienie pomnika Kaczyńskiego w stolicy jest pewną inicjatywą. Za pomysłem mocno optuje cała partia. Z przychylnością podchodzi do tego pomysłu także Istvan Tarlos, burmistrz stolicy Węgier.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News