Węgrzy chcą, by uchodźcy mieszkali w kontenerach. Organizacje praw człowieka w furii

Węgrzy chcą, by uchodźcy mieszkali w kontenerach. Organizacje praw człowieka w furii Źródło: .

Węgrzy dalej prowadzą swoją antyimigracyjną politykę i nie zwracają uwagi na krytykę ze strony unijnych władz oraz organizacji praw człowieka. Tym razem wpadli na pomysł, by umieszczać uchodźców gromadzących się przy granicy w... kontenerach. 

Informację o umieszczaniu osób ubiegających się o azyl w kontenerach przekazał szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Janosa Lazara. W tym celu rząd zlecił nowelizację czterech ustaw. Według planów, osoby ubiegające się o azyl mają przesiadywać w kontenerach mogących pomieścić 200-300 osób aż do rozpatrzenia wniosku.

Organizacja Amnesty International wręcz nie może w to uwierzyć.

- To kolejny, nadzwyczaj niepokojący krok w ramach trwających od dawna prób rządu węgierskiego, by penalizować i demonizować bezbronnych ludzi - powiedział oburzony rzecznik AI Aron Demeter.

Amnesty International jest przekonana, że nowe węgierskie prawo naruszy unijne przepisy oraz konwencję genewską o statusie uchodźców.

- Zamykanie ludzi na miesiące w obozie kontenerowym to skandaliczne posunięcie rządu węgierskiego. To kolejny przykład pokazujący, dlaczego Unia Europejska powinna zdecydowanie wystąpić wobec łamiących unijne i międzynarodowe prawo Węgrów. 

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News