Jak donoszą węgierskie media, rząd Viktora Orbana planuje wycofanie się z obowiązującego od ubiegłego roku zakazu handlu w niedzielę. To efekt protestów społeczeństwa i opozycji, która zagroziła ogólnonarodowym referendum w tej sprawie. 

O planach wycofania się z zakazu handlu w niedzielę poinformował na specjalnie zwołanej konferencji węgierski minister gospodarki i przedstawiciel gabinetu premiera Orbana. W ten sposób węgierska władza chce uniknąć kosztownego ogólnonarodowego referendum, które zapowiedziała w tej sprawie opozycja.

Mimo, że rząd Orbana zapowiedział wycofanie się z zakazu handlu w niedzielę to dalej przekonuje, że jest to dobre rozwiązanie nie tylko dla pracowników ale także dla węgierskiej gospodarki.

Jak poinformował węgierski minister gospodarki, od momentu wprowadzenia zakazu handlu w marcu 2015 r., wbrew obawom nie odnotowano spadku obrotów w ubiegłym roku. Wręcz przeciwnie – jak przekonuje szef resortu gospodarki – w części sklepów odnotowano wzrost obrotów. Ponadto sprzedaż detaliczna w całym kraju wzrosła o 5,6%.

Jak również ujawnił rząd Orbana, nie sprawdziły się obawy o zmniejszenie zatrudnienia w sektorze handlowym. I tutaj również zanotowano wzrost o  1,8%.

Innym efektem wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę był wzrost obrotów mniejszych sklepów nieobjętych zakazem.

Mimo wszystko, rząd Obrana zdecydował się wycofać z zakazu handlu w niedzielę, ponieważ wzbudzał on protesty bardzo wielu środowisk, nie tylko związanych z handlem. Największy sprzeciw pojawił się wśród węgierskich kobiet, które podkreślały, że zakaz handlu w niedzielę ma negatywny wpływ na ich życie rodzinne w dni powszednie.

Z okazji skorzystała węgierska opozycja, która zagroziła węgierskiemu rządowi, że jeśli nie wycofa się z tych ograniczeń to rozpocznie proces realizacji ogólnonarodowego referendum. Węgierskie władze ustąpiły, by – jak wyjaśniają – oszczędzić od 4 do 5 miliardów forintów, które trzeba by było wydać na organizację głosowania.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: bankier

...

Zobacz również