Viktor Orban zabiera się za realizacje, wzbudzającego kontrowersje planu. Zdaje się być przy tym bezkompromisowy i głuchy na głosy krytyków. Węgierskie dzieci czekają szkolenia rodem z poprzedniego ustroju.

To właśnie do epoki komunizmu odnoszą się krytycy planu Viktora Orbana. Premier Węgier zamierza wprowadzić w szkołach „patriotyczne przysposobienie obronne”. Elementy tego przedmiotu ostatni raz nauczane były w węgierskich szkołach przed Jesienią Ludów.

W zamierzeniu przysposobienie ma rozwijać patriotyczne postawy wśród młodzieży i gotowość do obrony swojego kraju. Tak przynajmniej wynikało z wydanej przez Orbana do poszczególnych resortów dyrektywy. Szczegóły nowego programu zostały przedstawione w ubiegłym tygodniu przez Zoltána Maruzsa, sekretarza stanu w Ministerstwie Zasobów Ludzkich.

Mowa tu raczej o pewnym poczuciu i wewnętrznym nastawieniu, jakie ma być rozwijane u młodzieży. Już obecnie robi się to na lekcjach historii i geografii, a można przekazać to także na lekcjach muzyki czy zajęciach sportowych – mówił dla prorządowej gazety, „Magyar Idök”, Maruzsa.

W ramach zajęć sportowych węgierskie dzieci i młodzież miałyby zajmować się strzelectwem i sportami walki. Program wpisuje się w szerszą strategię zwiększania gotowości obronnej Węgrów. Jesienią ubiegłego roku Orban zaproponował utworzenie jednostek ochotniczych we wszystkich powiatach.

źródło: Onet

...

Zobacz również