Jak donosi Rzeczpospolita, wbrew wcześniejszym zapowiedziom Viktora Orbana, Węgry nie zablokują kontroli praworządności w Polsce przez Unię Europejską. 

Jak wynika z doniesień Rzeczpospolitej, która powołuje się na informacje pozyskane przez niemiecką gazetę „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, decyzja o tzw. kontroli praworządności w Polsce już zapadła, a głosowanie – dla wypełnienia formalności – odbędzie się w najbliższą środę.

Kontrola praworządności skupi się głównie wokół zmian prawnych jakie wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości w przepisach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Najciekawsze są jednak doniesienia niemieckiej gazety o postawie węgierskiego komisarza Tibora Navracsicsa, który według Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, wbrew wcześniejszym zapewnieniom Viktora Orbana, nie zablokuje kontroli Polski przez UE. Rewelacje niemieckiej gazety są o tyle interesujące, że to właśnie Navracsics stanął po stronie UE podczas konfliktu na linii Bruksela-Budapeszt.

Postawą swojego rodaka są zbulwersowani politycy węgierskiej partii Jobbik, którzy domagają się od Orbana wycofania poparcia Węgier dla zasiadania w Komisji Europejskiej Navracsicsa. Na razie jednak w stosunku do węgierskiego komisarza, ze strony węgierskiego rządu, nie zostały podjęte żadne decyzje.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: rzeczpospolita / polskie radio / portal kujawski

...

Zobacz również