Węgierski parlament zatwierdził zainicjowany przez rząd wniosek o zorganizowanie ogólnonarodowego referendum w sprawie przyjmowania imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Głosowanie odbędzie się we wrześniu lub październiku. 

Za zorganizowaniem ogólnonarodowego referendum zagłosowało 136 węgierskich parlamentarzystów z rządzącej partii Fidesz oraz konserwatywnej Jobbik. Lewa strona tj. Węgierska Partia Socjalistyczna oraz partia Polityka Może Być Inna, nie wzięła udziału w głosowaniu.

Podczas referendum obywatele Węgier odpowiedzą na jedno pytanie „Czy chce pan/i, by Unia Europejska mogła zarządzać również bez zgody parlamentu obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?„.

Jak jednak się okazuje, wynik referendum nie będzie miał żadnego wpływu na przyjęcie w najbliższym czasie przez Węgry 1294 osób w ramach relokacji 120 tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, o której już zdecydowali szefowie resortów spraw wewnętrznych wszystkich państw wspólnoty europejskiej na specjalnym szczycie kilka miesięcy temu.

Jak wyjaśnił minister sprawiedliwości Węgier, Laszlo Trocsanyi, wynik referendum będzie miał wpływ na przyszłe ustalenia.

bh, źródło: rmf24

...

Zobacz również