Wczorajsze protesty gorsze niż myśleliśmy! 20 rannych, politycy opozycji aresztowani

Wczorajsze protesty gorsze niż myśleliśmy! 20 rannych, politycy opozycji aresztowani

Wczorajsze protesty i starcia z policją zakończyły się strasznym bilansem. Rannych zostało ponad 20 osób, w aresztach osadzono polityków opozycji, Sąd Najwyższy już wydał w ich sprawie pierwsze orzeczenia.

Na ulicach Barcelony doszło w piątek do ogromnych protestów w związku z wydaniem przez Sąd Najwyższy Hiszpanii orzeczenia w sprawie polityków, którzy próbowali doprowadzić do secesji Katalonii. Demonstranci starli się z policją, w starciach ponad 20 osób odniosło obrażenia. Byli przywódcy regionu zostali aresztowani.

Wczorajsze protesty w Katalonii spowodowane decyzją sądu

Hiszpański Sąd Najwyższy wydał w piątek orzeczenie, zgodnie z którym wobec 25 polityków Katalonii ma zostać osadzonych w aresztach. Będą sądzeni za bunt, defraudację środków z budżetu i nieposłuszeństwo wobec władzy centralnej. Za część tych czynów wyroki mogą wynieść nawet 30 lat. W związku z decyzją sądu na ulice Barcelony wyszły tysiące demonstrantów, przeciwnych orzeczeniu. Manifestanci w pewnym momencie próbowali przełamać linię policji, która oddzielała ich od budynków administracji centralnej w stolicy regonu. W związku z atakiem uczestników protestu doszło do zamieszek. Policja użyła pałek. Co najmniej 20 osób musiało być hospitalizowanych. Demonstranci protestowali przeciwko ingerencji władz centralnych w wewnętrzne sprawy regionu. Zdaniem separatystów Katalonia ma prawo stanowić o sobie, także w sprawie niepodległości. Palono zdjęcia sędziego Pablo Llareny, który wydał orzeczenie i króla Hiszpanii Filipa. Manifestacje obyły się nie tylko w Barcelonie, ale także w innych miastach regionu.

Sąd Najwyższy Hiszpanii orzekł

Sędziowie Sądu Najwyższego zdecydowali o aresztowaniu kolejnych 5 polityków z Katalonii. Byli przywódcy regionu będą w areszcie oczekiwać na proces. Nie wyznaczono kaucji, za którą mogą opuścić areszt. Sąd uznał, że jest to konieczne, bowiem opozycjoniści wciąż stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W sumie już 25 polityków oskarżono o bunt i inne przewiny, w tym finansowe. Żaden z nich nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych czynów. W piątek hiszpańska policja na polecenie Sądu Najwyższego aresztowała kolejne 5 osób. Są to:
  • Jordi Turull - były rzecznik rządu Katalonii i ostatni kandydat na prezydenta regionu
  • Josep Rull - były kataloński minister rozwoju
  • Carme Forcadell - były mówca katalońskiego parlamentu
  • Raul Romeva - były kataloński szef spraw zagranicznych
  • Dolors Bassa - były kataloński minister pracy
Część oskarżanych o bunt polityków już siedzi w więzieniu. Mają w areszcie oczekiwać na procesy, jednak ich terminów nie wyznaczono. Żaden z nich nie może opuścić aresztu nawet za kaucją. Niektórzy politycy pozostają poza granicami kraju. Nikt nie przyznaje się do winy. Wczorajsze protesty fot. twitter.com/xruiztru Wczorajsze protesty fot. twitter.com/xruiztru Wczorajsze protesty fot. twitter.com/xruiztru Wczorajsze protesty fot. twitter.com/xruiztru WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Dzieje się! Katalonia ODŁĄCZA się od Hiszpanii. "WOJNA DOMOWA!"
  2. Zaczęło się! Katalonia to nic przy tym, co dzisiaj dzieje się w kraju Europy Zachodniej
  3. Rozpad Hiszpanii trwa. Najpierw Katalonia, a teraz...
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News