To bardzo ważna informacja. Prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać nowelizację ustawy, która mocno ogranicza transakcje gotówkowe. Od 2017 roku przedsiębiorcy będą mogli wykonywać operacje gotówkowe maksymalnie do 15 000 złotych. To czterokrotna obniżka i kolejny element wojny z gotówką, która ma miejsce w całej Europie.

Ustawa była kontrowersyjna, a głosowało za nią 238 posłów. Wcześniej jeszcze ostrzejsze regulacje wprowadziła Francja. W całej Europie trwa bowiem wojna z obrotem gotówkowym i wprowadzanie kolejnych limitów. Oficjalnie, chodzi o walkę z szarą strefą, terroryzmem i przestępczością. Część ekspertów ma inne zdanie na ten temat.

 Trwa wojna z gotówką. Oficjalne powody walki nijak mają się do stanu faktycznego. Im więcej regulacji, ustaw, rozporządzeń, nakazów, zakazów i niejasności, tym większa jest szara strefa. Europejskie statystyki wskazują, że ludzie godzą się nawet na wysokie podatki (Francja, Holandia, Austria), jeśli są przez państwo traktowani uczciwie. W krajach, które z definicji traktują swoich obywateli jako złodziei i oszustów (Grecja, Polska, Włochy) szara strefa jest bardzo popularna – komentuje Krzysztof Kolany dla Bankier.pl.

Ustawa zakłada, że przedsiębiorcy, którzy dokonają płatności gotówkowej przewyższającej limit, nie będą mogli zaliczyć płatności do kosztów uzyskania przychodu, co będzie niesłychanie uciążliwe.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: bankier.pl, prostozmostu.net

...

Zobacz również