Papież Franciszek poinformował opinię publiczną o planach stworzenia komisji, która rozpatrzy możliwość wyświęcania kobiet na diakonów. Diakonat jest pierwszym z trzech stopni święceń sakramentalnych w Kościele katolickim.

Uważa się, że komisja zostanie zwołana w najbliższy w czwartek. Właśnie tego dnia Franciszek spotka się z przedstawicielkami żeńskich struktur w Kościele katolickim. Wcześniej przedstawicielki zaznaczały, że w przeszłości kobiety były wyświęcane na diakonów i warto rozpatrzyć możliwość powrotu do tej tradycji.

Kobiety mogły przyjmować święcenia diakońskie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa (od I do VIII wieku). Trzeba jednak dodać, że dzisiejsi teologowie oraz badacze chrześcijaństwa różnie zapatrują się na powyższy fakt. Niektórzy z nich uważają, że kobiety pełniły funkcje diakonów, jednak ich posługa była skierowana tylko do innych kobiet. Druga grupa uczonych uważa z kolei, że kobiety pełniły swoje obowiązki na takich samych prawach jak mężczyźni.

W roku 1987 kobiety zostały dopuszczone do święceń diakońskich w Kościele anglikańskim. W 1994 roku, w tym że kościele, pierwsza kobieta przyjęła święcenia kapłańskie. Obecnie kapłanki stanowią około 25% całego duchowieństwa. W roku 2014 Synod Generalny Kościoła Anglikańskiego dopuścił wyświęcanie kobiet na biskupów.

Józef Gawron, źródło: tvrain.ru

...

Zobacz również