Poufna instrukcja Watykanu dla księży wyciekła do mediów. "Mają się zająć swoimi dziećmi"

Poufna instrukcja Watykanu dla księży wyciekła do mediów. "Mają się zająć swoimi dziećmi"

Watykan wydał poufną instrukcję księżom, którzy... posiadają dzieci?! Zaskakujące informacje płynące ze Stolicy Apostolskiej podają ogólnopolskie serwisy.

Watykan i Kościół Katolicki stoją dziś na straży celibatu księży. Okazuje się jednak, że sytuacja nie jest oczywista. Duchowni, którzy zostali ojcami nie są już tematem tabu.

Watykan wydał poufne instrukcje dla księży-ojców. W przededniu spotkania na temat pedofilii w kościele

W Watykanie pojawiła się swoista "instrukcja" dla księży posiadających potomstwo, z różnych względów. Informacja pojawiła się w obiegu medialnym tuż przed rozpoczęciem spotkania episkopatów z całego świata w sprawie pedofilii w kościele. Jak pisze Wirtualna Polska, nasz kraj będzie reprezentował abp. Jędraszewski. Dyrektor biura prasowego Watykanu, Aleksandro Gisotii ujawnił, że w Kościele obowiązują wytyczne co do księży-ojców i jest na to nawet stosowny dokument. W sprawie nie pojawiła się zasadna w tej kwestii argumentacja. Poza jedną - dzieci wymagają rezygnacji z posługi duchowej na rzecz rodzicielskiej. W polskim Kościele sprawa nie wzbudza szczególnej sensacji. Czytamy, że mowa o "zachęcie" do brania odpowiedzialności za los dzieci. Ostateczną decyzję o zostaniu lub odejściu ze stanu kapłańskiego podejmuje sam ksiądz.

Papież Franciszek surowy wobec pedofilii

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu opowiada się za brakiem tolerancji wobec nadużyć seksualnych księży. Jest też obrońcą celibatu uznając go za dar - co zadeklarował na niedawnych Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Na niekorzyść Kościoła, wskazane instrukcje dla księży-ojców obiegają świat w przededniu spotkania biskupów, na którym duchowni zajmą się innym z problemów - zjawiskiem pedofilii w Kościele. Papież Franciszek potępia ten grzech, który przyczynił się do cierpień tysięcy młodych i Bogu ducha winnych dzieci. Na ostatnim spotkaniu z posłanką Joanna Scheuring-Wielgus i prezesem fundacji "Nie lękajcie się" papież ucałował dłoń szefa organizacji piętnującej pedofilię w polskim kościele. Czy symboliczny gest przełoży się na wyraziste stanowisko kościoła po spotkaniu episkopatów - o tym przekonamy się już wkrótce.
źródło: Wirtualna Polska Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News