Washington Post to jedna z największych amerykańskich gazet – pod względem nakładu szósta w skali kraju. Z lektury jednego z ostatnich numerów Amerykanie mogą dowiedzieć się, że Polska jest przykładem tego co stanie się w USA, jeśli Donald Trump zostanie prezydentem.

Dziennikarka Anne Applebaum (za swoją twórczość dostała prestiżową nagrodę Pulitzera; prywatnie jest żoną byłego szefa MSZ – Radosława Sikorskiego) na łamach Washington Post przekonuje, że Jarosław Kaczyński doszedł do władzy dzięki umiejętnej grze na emocjach katastrofą smoleńską. To właśnie teoria spiskowa miała być zdaniem Applebaum paliwem, które pozwoliło Kaczyńskiemu wygrać wyścig o władzę w Polsce. Podobną strategię ma według dziennikarki stosować Donald Trump.

Trump jeszcze niedawno głosił, że Barack Obama nie może być prezydentem USA, gdyż nie urodził się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Kandydat Republikanów co prawda wycofał się niedawno z tego stanowiska, jednak Applebaum przekonuje, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby po dojściu do władzy ponownie przywołał tę teorię lub po prostu wymyślił inną.

Dziennikarka ostrzega, że w Polsce PiS sieje propagandę smoleńską i jako przykład przytacza ostatnią głośną premierę wiadomego filmu. Anne Applebaum przekonuje, że Donald Trump może stosować takie same zabiegi w celu umocnienia swojej władzy.

źródło: washington post

...

Zobacz również