To już za chwilę. W stolicy ma wiać nawet 115 km/h!

To już za chwilę. W stolicy ma wiać nawet 115 km/h! Źródło: wikimedia commons/Marcin Białek

Warszawa: pogoda nie rozpieszcza. Mieszkańców stolicy czekają ciężkie dni, w czasie których narażeni będą na burze, wichurę i upały. Ratusz wystosował specjalny komunikat z ostrzeżeniem i wskazówkami, jak przygotować się na nadchodzące warunki atmosferyczne.

Już wiemy, czego może spodziewać się w najbliższym czasie Warszawa: pogoda będzie bardzo niekorzystna. Mieszkańcy muszą przygotować się m.in. na silne burze i porywisty wiatr. Ratusz wystosował komunikat z ostrzeżeniem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła specjalne alerty. To będą ciężkie dni dla warszawiaków.

Warszawa: pogoda nie jest dobra. Czekają nas burze i silny wiatr

Ratusz ostrzegł już mieszkańców przed złymi warunkami pogodowymi. Burze, miejscami także z gradem, spodziewane są na terenie całego województwa mazowieckiego. Przewiduje się, że opady deszczu wyniosą od 30 do 50 milimetrów. Burzom towarzyszyć będzie nie tylko grad. Spodziewane są bardzo silne wiatry, podmuchy mogą osiągać w porywach nawet 115 km/h. Taka pogoda ma występować od czwartku do ok. 6 rano w piątek. Województwo mazowieckie zostało objęte ostrzeżeniem drugiego stopnia przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Władze miasta apelują do warszawiaków o zachowanie szczególnej ostrożności. W specjalnym komunikacie prosi się mieszkańców stolicy o odpowiednie przygotowanie do burz i wichury. Szczególny nacisk położono na to, by nie zostawiać na balkonie nieprzytwierdzonych przedmiotów oraz nie parkować pod drzewami - to może grozić zniszczeniem auta przez wyrwany wiatrem pień.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dla poszkodowanych mieszkańców dostępna jest pomoc. 

- Jeśli w Twojej okolicy burza połamała drzewa lub woda wylewa się ze studzienek, skontaktuj się z Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Skorzystaj z bezpłatnej aplikacji mobilnej Warszawa 19115, portalu warszawa19115.pl lub zadzwoń pod nr 19115 - informują władze miasta w komunikacie.

Nie tylko burze. Najbliższe dni to fala upałów

Jednak burze i wichura to nie wszystko, na co muszą przygotować się mieszkańcy Warszawy. Czeka ich także fala upałów. IMiGW szacuje, że temperatury do 33 stopni Celsjusza utrzymają się do niedzieli. Być może chłodniej - 29 stopni - będzie w piątek.

Ratusz ostrzega, że upały mogą szkodzić zdrowiu. Przypomina o odpowiednim przygotowaniu do funkcjonowania w wysokich temperaturach. Na negatywne skutki gorąca narażeni są przede wszystkim seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia i dzieci. Należy spożywać dużo płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Zaleca się, by nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne.

Zobacz także:

  1. Agata Duda w USA! Pierwsza Dama wygląda olśniewająco! Przyćmiła Melanię Trump [ZDJĘCIA]
  2. Wiadomo, na co chorowała Irena Szewińska! Przyczyny śmierci legendarnej olimpijki są STRASZNE. Aż trudno w to uwierzyć
  3. Bardzo smutny dzień. Ostatnie pożegnanie b. polskiego ministra i członka obrad Okrągłego Stołu
  4. Chylińska ukrywała to przed mediami. Największy rodzinny dramat gwiazdy
  5. Piorun uderzył w Polsce! Tam były tłumy, są ranni, wybuchła panika
  6. Ogromny upał to pikuś przy tym, co czeka mieszkańców tych województw. IMGW podnosi pilny alarm przed zagrożeniem

Źródło: TVN Meteo

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News