Dzisiaj mija 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji zaplanowane są uroczystości z udziałem polityków i żyjących jeszcze powstańców, którzy brali udział w walce z niemieckim okupantem.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Warszawie od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania przez dowódcę okręgu warszawskiego AK płk. Antoniego Chruściela, „Montera”.

Jednym z głównych punktów obchodów będzie uroczystość w Pałacu Prezydenckim gdzie zostanie wręczony pośmiertnie Krzyż Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari dla Jana Soszyńskiego, ps. Sos, który poległ w Powstaniu.

Jak co roku, w Warszawie i innych miastach w całej Polsce dokładnie o godzinie 17.00 zabrzmią syreny alarmowe, które upamiętnią godzinę „W”, czyli moment wybuchu powstania. W tym samym czasie prezydent Andrzej Duda wraz z kombatantami weźmie udział w uroczystościach przy pomniku Gloria Victis w Warszawie.

Na wieczór zaplanowano natomiast złożenie wieńców i mszę polową przed pomnikiem „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy z udziałem przedstawicieli władzy.

Później odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:


bh

...

Zobacz również