Fala kulminacyjna dotarła do Warszawy. Bulwary zalane, a to dopiero początek (Zdjęcia)

Fala kulminacyjna dotarła do Warszawy. Bulwary zalane, a to dopiero początek (Zdjęcia) Źródło: Wikimedia Commons/Dariusz Kowalczyk

Warszawa musi zmagać z wezbraniem wody w Wiśle. Warszawiacy licznie korzystający z uroków Bulwarów Wiślanych, stracili obecnie swoje ulubione miejsce spotkań. Poziom wody jest na tyle wysoki, że trzeba było zamknąć okoliczne tereny.

Warszawa nie ma lekko. Zbliża się do niej fala wezbraniowa, poinformowano o tym mieszkańców za pomocą alertów RCB. Prezydent miasta podejmuje radykalne kroki, aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta.

Warszawa walczy z podniesieniem się poziomu wody w Wiśle

Mimo że moment kulminacyjny fali ma nastąpić dopiero we wtorek, to poziom Wisły już zauważalnie się podniósł. Zanim ogłoszono pierwsze alarmy, to już w weekend zaniepokojeni mieszkańcy zgłaszali zbyt dużą ilość wody w rzece. W sobotę woda zaczęła podmywać bulwary, a w poniedziałek słynna plaża nad Wisłą była już zalana. Poziom wód ma się jeszcze podnieść.

W sobotę wodomierz na bulwarach wskazywał na 280 metrów. W poniedziałek wskazuje 470 m i cały czas się podnosi. Wyższy ma być w trakcie momentu kulminacyjnego (650m), ale ma nie przekroczyć poziomu alarmowego, do którego już niewiele zabraknie.

Prezydent podejmuje działania prewencyjne

Eksperci twierdzą, że bulwary podczas podniesienia się wody w Wiśle będą niezagrożone. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski stwierdził jednak, że dla bezpieczeństwa mieszkańców, lepiej będzie je zamknąć. Dlatego prewencyjnie będą zamknięte już w poniedziałek, od godziny 20.

- Fala wezbraniowa przejdzie przez Warszawę we wtorek, 28.05, w godz. 6.00-18.00. Podczas Zespołu Zarządzania Kryzysowego zdecydowałem, że już dziś (poniedziałek) o godz. 20.00 dla bezpieczeństwa zamykamy bulwar wiślane. Służby są w pełnej gotowości i stale monitorują stan Wisły - napisał na swoim twitterze Rafał Trzaskowski.

Mieszkańcy zostali poinformowani SMS-owo poprzez alert RCB o zbliżającej się fali. Dotyczyły one powiatów, które znajdują się w okolicach Wisły i zastrzegały, aby mieszkańcy pod żadnym pozorem nie zbliżali się do rzeki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przerażające fotografie zalanych bulwarów. Takiej Warszawy mieszkańcy jeszcze nie widzieli

W internecie pojawiają się zdjęcia z obecnym stanem wody w Wiśle i tego, jak wpływa to na bulwary. Widoki mogą naprawdę przerażać, szczególnie jeśli widziało się bulwary jeszcze przed tym, jak zostały zalane.

- Schody prowadzą prosto do… wody

- To będzie test dla tych bulwarów - mówią mieszkańcy.

Zdjęcia faktycznie nie pozostawiają złudzeń - woda zbliża się na wysokość bulwarów i w każdej chwili może je zalać.

uploaded

Źródło: Twitter/Rafał Trzaskowski

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje 10-letni chłopiec. Zginął w okropnych okolicznościach. Policja wciąż nie potrafi wyjaśnić przyczyn tragedii
  2. Znany polski aktor zrównał z ziemią Małgorzatę Kożuchowską. Takich słów NIKT się nie spodziewał. Będzie wam przykro
  3. Oczy wam wyjdą z orbit, jak zobaczycie Roksanę Węgiel w koronkowym wdzianku. 14-latka wie, jak zwrócić na siebie uwagę
  4. Barbara Kurdej-Szatan zdemolowała studio nagraniowe. Zdjęcia trafiły do sieci
  5. Marta Kaczyńska przekazała dziś radosną nowinę. Wielkie szczęście w rodzinie
  6. Pilny alert RCB, służby wysyłają Polakom SMS-y. Polsat podaje regiony zagrożone szczególnym niebezpieczeństwem

Źródło: RadioZet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News