Dwóch maturzystów z technikum fryzjerskiego w Warszawie założyło Straż Obywatelską. 19-latkowie od trzech miesięcy każdej nocy umundurowani wyruszają na patrol. „Mokotów jest niebezpieczny, widać to też na naszych patrolach. Mamy pełne ręce roboty” – mówią zgodnie.

Rafał Koc i Bartek Efenberg założyli pierwszą w Warszawie straż obywatelską. 19-latkowie każdej nocy odpowiednio wyekwipowani wyruszają na patrol. Strażnicy z każdego obchodu sporządzają także precyzyjny raport.

Postronni mają uważać, że dwaj koledzy „nakładają mundury, by się dowartościować”. Ci zaprzeczają. Jak oświadczyli, „po prostu służą bezpieczeństwu”.

„Niektórzy myślą, że nakładamy mundury, żeby się dowartościować, żeby poczuć władzę. To nieprawda, my po prostu służymy bezpieczeństwu. Ludzie, widząc mundur, czują to bezpieczeństwo. Mamy gaz pieprzowy, pałki, ale też apteczkę. Skończyliśmy kurs samoobrony, pierwszej pomocy, znamy przepisy prawa” – mówi Rafał.

Strażnicy zorganizowali niedawno nabór do formacji. W kilka dni zgłosiło się do nich kilkadziesiąt osób. Zastrzegają jednak, że praca w ramach Straży nie jest łatwa. Agresja, kontakt z pijanymi czy bójki to norma podczas obchodu Mokotowa.

Celem działań dwóch maturzystów jest jednak nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa na Mokotowie, ale także stworzenie mapy zagrożeń. Strażnicy mówią, że „mają pełne ręce roboty”.

„Zbieramy informacje o dewastacji mienia, tworzeniu się dzikich wysypisk, o niebezpiecznych przejściach dla pieszych, a nawet o usterkach na placach zabaw dla dzieci. Alkohol spożywa się nagminnie w miejscach publicznych, wypadki komunikacyjne, bójki i kradzieże są na porządku dziennym. Na podstawie naszych statystyk chcemy stworzyć mapą zagrożeń na Mokotowie”.

Niestety, na stronie warszawskiej Straży Obywatelskiej na Facebooku możemy się dowiedzieć, że ta zawiesiła tymczasowo działalność. Powodem ma być nienawiść i liczne groźby w organizację wymierzone. Strażnicy zapowiedzieli też, że wystąpią na drogę sądową w związku z artykułem na portalu Metro Warszawa. Podkreślili jednak, że „nie zniszczono ich do końca” i wrócą niebawem ze zdwojoną siłą.

OświadczenieW związku z falą nienawiści i licznymi groźbami pod naszym adresem, Straż na pewien czas zostaje…

Posted by Straż Obywatelska Warszawa on Wednesday, 6 April 2016

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: metrowarszawa.gazeta.pl
pt

Zobacz również