Podczas budowy II linii metra odkopano bardzo stare szczątki. Już wiadomo, do kogo należały

Podczas budowy II linii metra odkopano bardzo stare szczątki. Już wiadomo, do kogo należały Źródło: Screen / warszawa.tvn24.pl

Cała Warszawa wstrzymała oddech, gdy rozeszła się informacja z budowy II linii metra. Robotnicy znaleźli tajemnicze, bardzo stare szczątki. Teraz już wiadomo, jaki sekret kryje to zaskakujące znalezisko.

Warszawa prężnie buduje II linię metra. Trwają prace nad przedłużeniem istniejącej nitki w obu kierunkach - w stronę Bródna i Woli. O ile część po prawej stronie jest już w zasadzie gotowa, to na Wolę pojedziemy metrem jeszcze za jakiś czas. Tymczasem to właśnie ten fragment budowy wywołał wielkie zainteresowanie, gdy miasto obiegła wieść o znalezieniu podczas prac szczątków.

Warszawa bada tajemnicze znalezisko

Na tajemnicze, stare szczątki natrafili robotnicy podczas prac przy stacji metra C08 Płocka w grudniu 2018 roku. Sześć metrów pod ziemią budowano właśnie wentylatornię, gdy natrafiono na kości. Były to szczątki jakiegoś prehistorycznego stworzenia - na miejscu błyskawicznie pojawili się specjaliści z nadzorującego budowę tego odcinka Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Szczątki wydobyto w kilkanaście minut, a miasto obiegła sensacyjna wiadomość, że na budowie metra znaleziono mamuta. Kośćmi zajęli się paleontolodzy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, którzy mieli zbadać, z jakie stworzenie faktycznie żyło przed milionami lat na terenie Woli. Teraz, po kilku miesiącach, znane są już wyniki tych badań.

Słoń leśny na Woli. Był dawniej, wróci teraz

Jak się okazuje, w okresie plejstocenu w okolicach ulicy Płockiej było jezioro, które ciągnęło się aż do okolic Leszna czy nawet Dworca Zachodniego. Był to wodopój znalezionej w tunelu metra słonicy słonia leśnego. Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego, informuje, że szczątki należą właśnie do stworzenia tego gatunku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Znalezione kości miednicy oraz fragmenty kończyn należały do około 20-letniej samicy słonia leśnego. Wiek znaleziska datuje się na około 132 - 115 tysięcy lat - powiedziała rzeczniczka.

Żyjące na terenie Polski w okresie interglacjału eemskiego słonie leśne mogły mierzyć nawet 4,5 metra wysokości, a ważyły do siedmiu ton. Potrzebowały ogromnej ilości wody, dlatego żyły w pobliżu wielkiego zbiornika, takiego jak prehistoryczne  jezioro z okolic Płockiej.

Dzisiaj grzeje 1. Krzysztof Krawczyk przyjął ostatnie namaszczenie. Szczere wyznanie o śmierci
2. Dowód osobisty. Nowe rozwiązanie nie pozwoli Ci zapomnieć o konieczności jego wymiany

Władze dzielnicy Wola zdecydowały, że słonica zostanie upamiętniona. Prawdopodobnie na stacji metra Płocka przygotowana zostanie gablota podłogowa, gdzie ułożona zostanie wierna kopia znalezionych kości. Prawdziwe znajdą się w muzeum. Teoretycznie budowa tego odcinka II linii metra zakończyć ma się w listopadzie. Trwają prace wykończeniowe.

  1. Będziecie płakać! 5-latek zmarł na straszliwy nowotwór. Jego ostatnie życzenie złamie wam serce
  2. Znaki zodiaku najlepszych kobiet. Faceci szaleją na ich punkcie. To najlepsze żony i kochanki
  3. Margaret odchodzi z Kościoła. Czarę goryczy przelała masturbacja
  4. 6-miesięcznie dziecko zmarło, mama zapadła w śpiączce. Dramat w warszawskim parku w końcu doczeka się rozstrzygnięcia
  5. Nie żyje reprezentant kraju, uczestnik mistrzostw świata. Media przekazały wiadomości o nagłej śmierci piłkarza

Źródło: TVN Warszawa

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu