Warszawa
Facebook.com PRL
Konrad Karpiuk - 11 Maja 2020

Kultowa Warszawa, kto nią jeździł?

FSO Warszawa M-20 była pierwszym autem produkowanym w powojennej Polsce. Powstawała w słynnej fabryce na warszawskim Żeraniu. Trafiła do Polski na bazie radzieckiego GAZ M20 Pobieda. We wczesnym PRL trafiała jedynie do instytucji rządowych, ale z czasem, głównie za sprawą rynku wtórnego trafiała również do co zamożniejszych obywateli. W późnym okresie Polski Ludowej, była już znacznie powszechniejsza.

FSO Warszawa M20 to auto o wyjątkowym znaczeniu dla żerańskiej fabryki, ponieważ była pierwszym autem, które zjechało z taśmy na Żeraniu. Było to dokładnie 6 listopada 1951 roku o godzinie 14:00. Do dziś w tym terminie, pod fabryką organizowane są coroczne spotkania właścicieli polskich aut, którzy upamiętniają historię rodzimej motoryzacji. Choć poczciwa "Garbuska" z początku była niedostępna dla zwykłego obywatela, wiele zmieniło się w czasie gdy rząd PRL przesiadł się na Fiaty 125p i Polonezy. Wtedy też Warszawy zaczęły trafiać w ręce Polaków za sprawą rynku wtórnego. Stąd też wiele osób wspomina przejażdżki tym dziś kultowym już autem.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News