Nie kończą się problemy prawne byłego prezydenta, Lecha Wałęsy. Kolejne nastąpiły po jednym z jego postów na Facebooku. Sprawa zaszła aż do prokuratury, a wprowadził ją tam jeden z posłów. 

Chodzi o wpis byłego opozycjonisty na Facebooku, w którym udostępnił fotomontaż jednego z internautów, przedstawiający Andrzeja Dudę całującego się z Jarosławem Kaczyńskim. Całość opisana była słowami „Kiedy po alkoholu nie przejmujesz się tym co powiedzą inni”. Poseł Kukiz’15, Józef Brynkus, zgłosił sprawę prokuraturze.

Polityk złożył do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry wniosek o „zbadanie, czy publikacja w takiej formie nie stanowi przestępstwa znieważenia Prezydenta RP określonej w art. 135 par. 2 kk.”. Artykuł ten odnosi się do szacunku wobec urzędu, który Andrzej Duda sprawuje. Trybunał Konstytucyjny, badający wątpliwości prawne w tym zakresie stwierdził, „że Prezydentowi RP jako najwyższemu reprezentantowi państwa należny jest szacunek, a ze względu na wypełniane funkcje powinien on cieszyć się autorytetem”.

– Treść (wymowa) zdjęcia jest prostacka oraz wulgarna, przez co narusza wartości chronione przez art. 135 par. 2 kk, zaś poprzez upublicznienie tego wytworu pseudopublicystyki wypełnione zostały wymogi ustawowe znieważenie publicznego. Ze względu na przytoczone okoliczności wnoszę o ściganie zarówno osób rozpowszechniających, jak i twórcy (twórców) opisanego fotomontażu – napisał we wniosku do Ziobry poseł.

źródło: wp.pl

...

Zobacz również

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków