Reklama
Wałęsa odpowiedział na część pytań Walentynowicz
Reklama

Wałęsa odpowiedział na część pytań Walentynowicz

Były prezydent Lech Wałęsa podczas zorganizowanej przez portal wykop.pl rozmowy z internautami odpowiedział na pytania dotyczące jego rzekomej współpracy z SB. Padły również odpowiedzi na pytania ze słynnej listy Anny Walentynowicz z lat 90. 

Reklama

Były prezydent odpowiedział na pytania internautów w ramach tzw. AMA (ang. ask me anything - zapytaj mnie o cokolwiek). Najczęściej pojawiającymi się pytaniami były te o jego rzekomą współpracę.

Lech Wałęsa odpowiedział również (po raz pierwszy od ich zadania) na sześć pytań ze słynnej listy Anny Walentynowicz. Poniżej prezentujemy odpowiedzi byłego prezydenta (numeracja z listy A.W.).

Pytanie 1. Czy pamiętasz, jak w styczniu 1971 r. przyznałeś, że na żądanie SB dokonywałeś identyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? Czy teraz możesz podać powody tych działań?

Lech Wałęsa: Przestańcie się wygłupiać. Ja nie znałem wtedy ludzi. Klisze używano podczas mojego spotkania, ponieważ byłem na czole protestu. Wstrzymywałem ludzi strajkujących, a milicji mówiłem: odsuńcie się. Tam było tysiące ludzi. Mgła. Ja nie znałem nikogo.

Pytanie 2. Dlaczego okłamałeś wszystkich, mówiąc o przeskoczeniu płotu, podczas gdy na strajk 14.08.1980 r. zostałeś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni?

Lech Wałęsa: Jeszcze raz powtarzam: esbecy to nie byli głupcy, to głupota i głupie myślenie. Nic takiego nie było. Jest opis świadków, którzy mnie wtedy pilnowali, jest wywiad z tymi ludźmi. Cały ten tekst przygotowała bezpieka i podrzuciła śp. Annie Walentynowicz, która to ogłosiła Światu. I chodzi ta wersja do dziś, a jest to nieprawda.

Pytanie 4. 9-ego grudnia 1980r przyznano "Solidarności" pierwszą nagrodę - 30 tys. USD. Co zrobiłeś z tymi pieniędzmi?

Ja w tamtym czasie napisałem tekst do wszystkich banków - wszystko, co przychodzi na moje nazwisko, oddaję Związkowi. Potem mnie zamknęli w internowaniu i nie wiem, co się z tym stało. Oddawałem decyzje gdzie indziej. Pytanie 6. Czy mieszkanie na ul. Polanki 52 kupiłeś, czy otrzymałeś w darze i od kogo? Kupiłem, zapłaciłem 25 tys. dolarów, ponieważ właścicielka uciekła do Niemiec. A dzisiaj jest to warte - mniej niż 5 mln dolarów bym się nie zgodził. Pytanie 8. Czy uważasz za właściwe, że głowa państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu? Jestem przeciwko temu. A jeśli myślisz o mnie, to oddaję ci te co mam wg Ciebie tak zdeponowane. Mam pieniądze tylko w Polsce. Pytanie 12. Za jakie zasługi w obozie w Arłamowie przyznano ci prawo polowania z Kiszczakiem i pięciotygodniowy pobyt z całą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń? Nigdy nie byłem na polowaniu z Kiszczakiem. Nigdy. I zawsze lituję się nad zwierzakami. Nie byłem nigdy na polowaniu. Co ciekawe, Lech Wałęsa wyraził również gotowość natychmiastowego poddania się badaniu wykrywaczem kłamstw. ZOBACZ TAKŻE - IPN i policja w domu gen. Jaruzelskiego. Trwa Przeszukanie ZOBACZ TAKŻE - Danuta Wałęsa: Nie możemy liczyć na Kościół Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:
bh, źródło: wykop.pl
Reklama
Następny artykuł

Czy oglądasz Taniec z gwiazdami?