Wałęsa o ujawnionych dokumentach: "To zemsta Kiszczaka. To ohydny gest"

Wałęsa o ujawnionych dokumentach: "To zemsta Kiszczaka. To ohydny gest"

W wywiadzie udzielonym TVN24 były prezydent wypowiedział się na temat akt ujawnionych przez IPN w poniedziałkowe południe. Według Wałęsy, materiały znalezione u Kiszczaków to "podróby". Jak zaznaczył - "Problem jest, czy zrobiła to stara władza, czy już ta nowa".

Podczas rozmowy z dziennikarką Wałęsa wskazywał na błędy w dokumentach. Te miały poświadczać o ich fałszywości. Zdaniem byłego prezydenta, treści zamieszczone w katalogu wypłat są pisane "wszystkie jednego dnia".

"Niech pani popatrzy na daty. Wszystko ze stycznia, ale daty pomylone. Wyżej niższa, niżej wyższa. Jedną ręką tego samego dnia wszystko napisane" - zwrócił uwagę Wałęsa.

Innym błędem, świadczącym o sfałszowaniu jest to, że Wałęsa nie zna osób, na które miał donosić.

"Połowę tych ludzi, o których oni piszą, że na nich kablowałem, ja w ogóle w życiu nie widziałem. Ja nie znam tych nazwisk. Znów pozbierali jakichś Bolków, doładowali to wszystko w jeden worek i myślą, że to im się uda".

Były lider Solidarności podkreślił także po raz kolejny, że nie był zaangażowany w żadną współpracę z bezpieką. Wałęsa pytany o podpisywanie zobowiązań podkreślił, że "nigdy go nie złamano".

"Mówiłem wam i jeszcze raz powtarzam. Ja nie mam nic z tym wspólnego".

Wałęsa wypowiedział się także na temat listu Kiszczaka do dyrektora Archiwum Akt Nowych. Twierdzi, że prośba o udostępnienie dokumentów o współpracy z bezpieką pięć lat po jego śmierci miała mu uniemożliwić tłumaczenia się. Z kolei podpisy Wałęsy miały zostać podrobione na podstawie jego innych, prawdziwych pism, które zebrano.

"No tak, żebym nie mógł się wytłumaczyć, nie mógł udowadniać, żebym nie zwrócił uwagi, jak one powstały. A powstały bardzo prosto. Zabrano mi na rewizji opis szczególnie Grudnia '70. Zabrano ze wszystkich sądów i gdziekolwiek pracowałem zebrano wszystkie ręcznie moje pisanie".

Jak stwierdził były prezydent, to wszystko ma być "zemstą" i "ohydnym gestem" Kiszczaka. Wałęsa miał mu bowiem uniemożliwić zajęcie stanowiska premiera.

"Ja mu szczególnie przeszkodziłem, on miał być premierem. Oprócz tej walki normalnej, którą mieliśmy, to jeszcze go zrzuciłem z premiera. Przegrał osobiście ze mną i przegrał komunizm".

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: tvn24.pl pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News