Wakacyjny rozkład pociągów. Czego można się spodziewać latem?

Wakacyjny rozkład pociągów. Czego można się spodziewać latem? Źródło: Wikipedia/Kabelleger/David Gubler

Wakacyjny rozkład jazdy PKP jest już aktualny? Czym dojedziemy do nadmorskich kurortów i czy spółka PKP PLK zdąży z remontami? Czy w tym roku fani również będą moli liczyć na transport do Kostrzyna nad Odrą?

Wakacyjny rozkład jazdy PKP miał wejść w życie 17 maja, jednak Polskie Koleje Państwowe i Polskie Linie Kolejowe  przyznały, że nie wyrobią się z remontami na czas. Rozesłany już do przewoźników rozkład został odwołany, a sprzedaż biletów po 9 czerwca - wstrzymana. Pasażerowie nie mogą zaplanować letnich podróży.

Wakacyjny rozkład jazdy PKP

Taka sytuacja jeszcze nigdy się nie wydarzyła, nawet rzecznik prasowy PKP PLK, Mirosław Siemieniec, wydaje się być lekko zdegustowany zaistniałą pomyłką.

- Lepiej poprosić tutaj o zrozumienie i przygotować taki realny rozkład jazdy niż przygotować rozkład, który od pierwszego dnia nie będzie rozkładem dla pasażera realnym - powiedział Siemieniec w rozmowie z dziennikarzem radia RMF FM.

Podkreślił również, że skala remontów jest niespotykana. Niestety zawiódł tutaj nadzór nad kluczowymi inwestycjami takimi jak: Warszawa-Poznań, Poznań-Wrocław, Poznań-Szczecin oraz Warszawa-Białystok.

Wakacyjny rozkład jazdy pociągów

Założenia rozkładu jazdy 2018/2019 PKP Intercity przedstawiło już podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 listopada. Pociągów ma być więcej niż dotychczas, ale przybędzie ich głównie na najważniejszych magistralach w kraju.

W niedzielę, 14 czerwca bieżącego roku wejść w życie ma wakacyjny rozkład jazdy, w którym pojawią się dodatkowe pociągi do miejscowości turystycznych. Na pewno dla wielu wyczekiwaną nowością w siatce połączeń będzie TLK Bolko kursujący na trasie Lublin-Wrocław-Lublin. Korekta uwzględni zmiany związane z intensywnymi pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury (PKP PLK).

Podróżni  planując wakacyjny wyjazd będą mogli skorzystać z aż 28 dodatkowych pociągów. Dostaną się nimi do nadmorskich kurortów (takich jak: Świnoujście, Międzyzdroje, Ustka, Kołobrzeg, Łeba), ale również na południe Polski do Zakopanego, Szklarskiej Poręby, Wisły, Kudowy Zdroju, czy Krynicy.

Jeden z najpopularniejszych pociągów wakacyjnych relacji Warszawa-Kołobrzeg/Hel o nazwie "EIC - Jantar" pokona tą trasę w około pięć i pół godziny, czyli dwie godziny krócej niż dotychczas.

Remonty torów - wakacje

Korekta opracowanego już wcześniej wakacyjnego grafiku jazdy pociągów, jest wynikiem kontynuacji dużych przedsięwzięć spółki PKP i PLK. Gdzie komunikacja będzie utrudniona?

Z dużymi utrudnieniami musimy liczyć się na "linii łódzkiej", a dokładnie na odcinku Warszawa Zachodnia-Skierniewice. Linii nr 91, relacji Kraków-Medyka. Na trasie miedzy Szczecinem a Gdynią. Część pociągów pojedzie objazdami, inne pojadą skróconymi kursami. Na niektórych odcinkach zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza. Rozkład, który wejdzie w życie dnia 14 czerwca, obowiązywać będzie do 31 sierpnia tego roku.

PKP Intercity postarało się o otwarcie sezonowych kas w nadmorskich miejscowościach (m.in. w Łebie, Ustce, Świnoujściu, Jastarni), dzięki temu bilet będzie można kupić łatwiej i szybciej. Również na 19 największych dworcach w wybranych terminach pasażerowie otrzymają wsparcie mobilnych informatorów.

Kursowanie pociągów do nadmorskich kurortów i na Pol'and'rock

Z wakacjami zawsze wiążą się duże zmiany w komunikacji. Jednym z nieodłącznych elementów jest jednak wprowadzenie w rozkład festiwalowych pociągów jadących na Pol'and'rock 2019 (wcześniej Przystanek Woodstock). Także w tym roku dziesiątki tysięcy fanów z całej Polski dojadą do Kostrzyna nad Odrą na najpiękniejszy festiwal świata. Niestety dokładny rozkład nie jest jeszcze znany, jest przygotowywany przez Przewozy Regionalne.

Rozkład pociągów do nadmorskich kurortów będzie ujawniony dopiero 14 czerwca. W celu poznania dodatkowych informacji oraz ofert biletowych PKP Intercity zachęcamy do śledzenia stron: www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl. Można również zasięgnąć wiadomości dzwoniąc na infolinię 19757.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ile zarabia maszynista PKP? Czy w Pendolino zarabia się lepiej?
  2. Wakacyjny rozkład jazdy MPK, ZTM, komunikacji miejskiej
  3. Moda festiwalowa 2019 - dla kobiet, męska. Jak się ubrać?
  4. Gdzie na wakacje z dziećmi? Gdzie z psem?
  5. Urlop 2019. Gdzie zaplanować tegoroczne wakacje?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News