Wykryli groźne bakterie w Bałtyku. Kąpiel może mieć fatalne skutki

Wykryli groźne bakterie w Bałtyku. Kąpiel może mieć fatalne skutki Źródło: gosiak1980 Pixabay.com

Wakacje w tym roku upłyną pod znakiem podróży lokalnych. Raczej możemy zapomnieć o dalekich wyjazdach do azjatyckich krajów pełnych zapierających dech w piersiach widoków. Niestety pomimo rezygnacji z kontaktu z egzotycznymi zwierzętami i roślinnością możemy wystawić się na ogromne niebezpieczeństwo w trakcie wypoczynku. W Bałtyku wykryto właśnie groźne bakterie.

Wakacje nad Bałtykiem były do tej pory drugim wyborem w czasie robienia wakacyjnych planów, lecz z racji epidemii koronawirusa i zamknięcia większości granic tegoroczne wakacje spędzimy w większości w najbliższych regionach. Znajome tereny mogą uśpić naszą czujność, a niebezpieczeństwo czyhać może wszędzie, nawet kąpiel w poczciwym Bałtyku może nieść ze sobą fatalne skutki.

W czasie wakacji wiele osób wybierze wycieczkę nad Bałtyk

Wakacje 2020 mogą zakończyć się dla wielu tragicznie. Poinformowano właśnie o wykryciu w Bałtyku groźnych bakterii, które pojawiły się w wodzie w wyniku wzrostu jej temperatury na przestrzeni ostatniego czasu. Bakterie zwane przecinkowcami charakterystyczne są dla terenów tropikalnych, jednak ich obecność w wodach Bałtyku została potwierdzona przez ekspertów. Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) oceniają, że z roku na rok zagrożenie przecinkowcami będzie tylko wzrastać, gdyż Bałtyk to morze, gdzie odnotowuje się najszybsze zmniejszanie się zasolenia przy jednoczesnym dość szybkim wzroście średniej temperatury.

DALSZA CZĘŚĆT TEKSTU POD GALERIĄ:

Dwa konkretne rodzaje bakterii w wodzie zagrażają naszemu zdrowiu

Niemieccy badacze potwierdzili, że w wodzie Bałtyku za naszą zachodnią granicą obecne są przecinkowce, konkretnie Vibrio vulnificus i Vibrio cholerae non-O1. Eckhard Strauch będący kierownikiem biura doradczego BfR ds. przecinkowców stwierdził, że właśnie te dwie konkretne bakterie są dla nas wyjątkowo niebezpieczne i wybierając się w wakacje nad morze konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Do tej pory odnotowano stosunkowo niską ilość zakażeń, ale coraz cieplejsze lata sprawiają, że nie wiadomo jak mocno rozmnożą się przecinkowce w tym roku. Naukowcy podali, że średni wzrost temperatury wody jedynie o 1 stopnień Celsjusza powoduje odnotowanie prawie 200 proc. więcej zakażeń przecinkowcami.

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy muszą uważać, żywioł uderzy z wielką siłą. Czerwone alerty dla 10 województw, poważne zagrożenie zdrowia i życia

2. IMGW wydało pilne ostrzeżenie niemalże dla całego kraju. Polacy muszą uważać na niszczycielski żywioł

Wiadomo kto powinien uważać podczas wakacyjnych kąpieli najbardziej

Informacje przekazane przez berliński Instytutu Roberta Kocha jasno mówią, że młodzi ludzie nawet w momencie kontaktu z bakteriami w trakcie wakacyjnych kąpieli w Bałtyku nie mają powodów do zbytnich obaw, gdyż chorują oni bardzo rzadko. Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku osób starszych i u osób, które mają problemy z wątrobą, cierpią na cukrzycę lub walczą z rakiem. W takich przypadkach choroba może przybrać wyjątkowo niebezpieczny przebieg i stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie mieści się w głowie, właśnie wykryto 2 różne Salmonelle w jedzeniu kupowanym przez niemal wszystkich. GIS pilnie ostrzega Polaków
  2. Justyna Żyła długo czekała, aby wyznać prawdę. Aby ratować małżeństwo z Piotrem, zdecydowała się na poważny krok
  3. Ministerstwo Zdrowia nagle wprowadziło ważną zmianę. Dotyczy wielu Polaków, trzeba czekać na SMS
  4. Nowe ognisko koronawirusa w firmie kurierskiej. Zakażonych aż 46 pracowników
  5. Dramat na polskim weselu. Po kilku dniach para młoda dostała porażającą wiadomość, bardzo smutne
  6. Młodziutka gwiazda „M jak Miłość” jest w ciąży? Nowe zdjęcie nie pozostawia wątpliwości

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News