Służby pilnie ostrzegają wczasowiczów i północną Polskę. "Wysokie napełnienie Bałtyku"

Służby pilnie ostrzegają wczasowiczów i północną Polskę. "Wysokie napełnienie Bałtyku" Źródło: screen ventusky.com

Wakacje w tym roku rozpoczęły się potworną falą upałów, jednak od kilku dni pogoda jest mało sprzyjająca jeżeli chodzi o urlopowy wypoczynek. Co więcej IMGW wydało dzisiaj specjalne ostrzeżenia, które dotyczą szczególnie północy Polski.

Wakacje w tym roku zaliczyły bardzo mocny start, przez co wiele osób zdecydowało się swój czas wolny spędzić nad wodą, w celu ukojenia żaru lejącego się z niego. Jednak ostatnie dni dalekie są od wakacyjnej aury, ponieważ królują w nich dość niskie temperatury połączone z porywistym wiatrem, dużym zachmurzeniem, a także przelotnymi deszczami.

Z tego też względu IMGW wydało dzisiaj specjalne ostrzeżenie przed burzami połączonymi z opadami gradu, które początkowo mają się pojawić nad województwem lubelskim oraz mazowieckim, a następnie przesunąć się nad północną część naszego kraju. Jednak to nie jedyna rzecz, przed którą ostrzegają nas synoptycy.

Wakacje nad morzem mogą stać się niebezpieczne

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują przede wszystkim w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i warmińsko mazurskim. W tych regionach spodziewane są opady deszczu od 15 do 25 mm, a także lokalne opady gradu. Co więcej, wiatr w porywach będzie wiał z prędkością dochodzącą nawet do 70 km/h, ale to nie koniec ostrzeżeń.

Drugie z nich dotyczy już samego wybrzeża i odnosi się do wysokiego napełnienia Bałtyku. Jest to szczególnie widoczne przy ujściach rzek do morza, które cofa duże ilości wody w głąb lądu. W ten sposób może dochodzić do licznych podtopień w województwie zachodniopomorskim.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy głównie obszaru Zalewu Szczecińskiego i będzie obowiązywać do środy 10 lipca do godziny 8 rano. Wedle przewidywań, poziom wody na zalewie w wahaniach może przekroczyć stan ostrzegawczy. Dodatkowo możemy się też spodziewać wysokiego poziomu wody na Odrze w Szczecinie, którego mieszkańcy powinni przygotować się dzisiaj na silne porywy wiatru.

Natomiast w województwie pomorskim obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia hydrologicznego, a w samej Zatoce Gdańskiej również może pojawić się niebezpiecznie wysoki poziom wody. W obu tych rejonach Polski spodziewane są liczne miejscowe podtopienia. Bez wątpienia warto jest obserwować na bieżąco wszelkie doniesienia meteorologiczne, ponieważ pogoda może się bardzo szybko zmienić.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Beata Tyszkiewicz miała romans z 30 lat młodszym aktorem! On miał 24 lata, ona 54. Nie uwierzycie, z kim!
  2. Nie uwierzycie, jak wygląda dziecko Omeny Mensah! Gdy zobaczycie zdjęcie, zdębiejecie
  3. Dieta ziemniaczana podbija sieć. Trwa kilka dni, a jej efekty powalają na kolana
  4. Nie żyje jeden z członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 20 lipca
  5. 15 niesamowitych rzeczy, które Twój pies wie o Tobie. Niektóre sprawią, że złapiesz się za głowę
  6. Fani są zrozpaczeni. Uwielbiany gwiazdor disco-polo wydał oficjalne oświadczenie, odszedł już na zawsze

źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News