Służby pilnie ostrzegają wczasowiczów i północną Polskę. "Wysokie napełnienie Bałtyku"

Służby pilnie ostrzegają wczasowiczów i północną Polskę. "Wysokie napełnienie Bałtyku" Źródło: screen ventusky.com

Wakacje w tym roku rozpoczęły się potworną falą upałów, jednak od kilku dni pogoda jest mało sprzyjająca jeżeli chodzi o urlopowy wypoczynek. Co więcej IMGW wydało dzisiaj specjalne ostrzeżenia, które dotyczą szczególnie północy Polski.

Wakacje w tym roku zaliczyły bardzo mocny start, przez co wiele osób zdecydowało się swój czas wolny spędzić nad wodą, w celu ukojenia żaru lejącego się z niego. Jednak ostatnie dni dalekie są od wakacyjnej aury, ponieważ królują w nich dość niskie temperatury połączone z porywistym wiatrem, dużym zachmurzeniem, a także przelotnymi deszczami.

Z tego też względu IMGW wydało dzisiaj specjalne ostrzeżenie przed burzami połączonymi z opadami gradu, które początkowo mają się pojawić nad województwem lubelskim oraz mazowieckim, a następnie przesunąć się nad północną część naszego kraju. Jednak to nie jedyna rzecz, przed którą ostrzegają nas synoptycy.

Wakacje nad morzem mogą stać się niebezpieczne

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują przede wszystkim w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i warmińsko mazurskim. W tych regionach spodziewane są opady deszczu od 15 do 25 mm, a także lokalne opady gradu. Co więcej, wiatr w porywach będzie wiał z prędkością dochodzącą nawet do 70 km/h, ale to nie koniec ostrzeżeń.

Drugie z nich dotyczy już samego wybrzeża i odnosi się do wysokiego napełnienia Bałtyku. Jest to szczególnie widoczne przy ujściach rzek do morza, które cofa duże ilości wody w głąb lądu. W ten sposób może dochodzić do licznych podtopień w województwie zachodniopomorskim.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy głównie obszaru Zalewu Szczecińskiego i będzie obowiązywać do środy 10 lipca do godziny 8 rano. Wedle przewidywań, poziom wody na zalewie w wahaniach może przekroczyć stan ostrzegawczy. Dodatkowo możemy się też spodziewać wysokiego poziomu wody na Odrze w Szczecinie, którego mieszkańcy powinni przygotować się dzisiaj na silne porywy wiatru.

Natomiast w województwie pomorskim obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia hydrologicznego, a w samej Zatoce Gdańskiej również może pojawić się niebezpiecznie wysoki poziom wody. W obu tych rejonach Polski spodziewane są liczne miejscowe podtopienia. Bez wątpienia warto jest obserwować na bieżąco wszelkie doniesienia meteorologiczne, ponieważ pogoda może się bardzo szybko zmienić.

  1. Beata Tyszkiewicz miała romans z 30 lat młodszym aktorem! On miał 24 lata, ona 54. Nie uwierzycie, z kim!
  2. Nie uwierzycie, jak wygląda dziecko Omeny Mensah! Gdy zobaczycie zdjęcie, zdębiejecie
  3. Dieta ziemniaczana podbija sieć. Trwa kilka dni, a jej efekty powalają na kolana
  4. Nie żyje jeden z członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 20 lipca
  5. 15 niesamowitych rzeczy, które Twój pies wie o Tobie. Niektóre sprawią, że złapiesz się za głowę
  6. Fani są zrozpaczeni. Uwielbiany gwiazdor disco-polo wydał oficjalne oświadczenie, odszedł już na zawsze

źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu