Reżyser Andrzej Wajda ostro skrytykował jednego z kandydatów na prezydenta Grzegorza Brauna. Na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Jagielońskiego reżyser ostrzegał przed chorym nacjonalizmem jaki ma wyznawać Braun.

– Niepokoję się bo nagle dowiaduję się, że Pan Braun, który ma ambicje żeby być naszym prezydentem mówi, że należałoby zrobić w Polsce porządek – pierwsza rzecz rozstrzelać redakcję gazety wyborczej a druga rozstrzelać redakcję TVN-u. – zaczął Wajda.

Reżyser w kontekście tej wypowiedzi Grzegorza Brauna przytoczył historię z własnego życia. Wajda opowiedział sytuację, której był świadkiem w czasach hitlerowskiej okupacji.

– Jest rok 1942, Radom. Idę ulicą Żeromskiego, wtedy Adolfa Hitlera i widzę, że jedzie bryczka. W bryczce siedzi młody człowiek, skuty i po dwóch stronach gestapowcy. Wiozą go gdzieś na przesłuchanie albo z przesłuchania. I nagle widzę, że on wyskakuje z bryczki i zaczyna uciekać a za moich pleców wychodzi Niemiec – żołnierz, i ten Niemiec albo jechał na urlop albo wracał z urlopu, taka oferma. I ten Niemiec, bierze w rękę pięciostrzałowy karabin i buch, zabija tego chłopca. – opowiedział Wajda.

Kończąc swoją opowieść Wajda zaznaczył, że Niemiec który zabił wspomnianego chłopca, przeszedł koło zabitego bez emocji. Reżyser przekonywał, że tak wygląda prawdziwy nacjonalizm.

– To jest nacjonalizm. Dlatego, że on – ten Niemiec – to jest lepsza rasa, lepsza rasa ma prawo zrobić z tą gorszą to co chce a o tym, kto jest gorszej rasy decyduje ten lepszej rasy. I ten Niemiec, mógł sobie przejść obok tego wydarzenia ale nie, on w imię lepszej rasy zdjął karabin i zabił naszego chłopca na ulicy Adolfa Hitlera i poszedł sobie dalej. Nie zapytał czy on zasłużył na karę śmierci czy nie – tłumaczył reżyser.

– Jeśli możecie się dowiedzieć, że najlepiej jest wybić redakcję Wyborczej i TVNu to widzimy w jakim kierunku zmierzamy. Zbliżamy się do takiej sytuacji gdzie taki skurwysyn jak ten Niemiec będzie szedł ulicą, wyciągnie pistolet i strzeli do ciebie. A dlaczego? Dlatego, że się mu nie podobasz, bo nie jesteś tej „rasy” co on – dodał Wajda.

– Nie dajcie się okłamać. Nie dajcie się w to wciągnąć. To jest gnój – zakończył Wajda.

bh

Zobacz również