W ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się coraz więcej przypadków ataków i napaści na muzułmanów. Policyjni eksperci nie mają wątpliwości – znaczna część napadów ma podłoże etniczne. Napastnicy często atakują muzułmanów w pobliżu meczetów. Specjaliści uważają, że Amerykanie zaczynają wiązać islam i jego przedstawicieli z zamachami terrorystycznymi, które wstrząsają Ameryką.

Dwa tygodnie temu Omar Mir Seddique Mateen – Amerykanin, którego rodzice wyemigrowali z Afganistanu, urządził strzelaninę w klubie nocnym w Orlando. Tej feralnej nocy przestępca odebrał życie 50 osobom, a 53 uczestników imprezy odniosło obrażenia.

W sobotę, 2 lipca, 25-letni Taylor Anthony Mazzanti napadł na przypadkowo spotkanego muzułmanina pod meczetem w Fort Pierce (red. stan Floryda). Co ciekawe, do tego samego meczetu uczęszczał Omar Mir Seddique Mateen – wspomniany napastnik z klubu nocnego w Orlando. Według miejscowej policji atak miał podłoże rasistowskie. Młody Amerykanin przed atakiem wykrzykiwał, że „wszystkich muzułmanów należy wysiedlić z tego kraju”.

Do następnego ataku doszło następnego dnia, również pod meczetem, tym razem w Houston (red. stan Teksas). Wczesnym rankiem mężczyzna, który podjechał swoim samochodem pod meczet został zaatakowany przez trzech napastników. Jeden z nich oddał w kierunku muzułmanina dwa strzały z broni palnej. Ciężko ranny mężczyzna trafił do szpitala. Także tym razem napad nie miał podłoża rabunkowego, napastnicy najprawdopodobniej wyczekiwali potencjalnej ofiary, która zjawi się przed świątynią. W samym Houston był to trzeci tego typu atak w ciągu tygodnia.

Z tego co wiem, to był trzeci taki przypadek w Houston w ciągu tygodnia. Zbierają się u nas (red. w meczecie) ludzie, przyprowadzają dzieci, przychodzą osoby starsze i młodzież. Patrząc na obecną sytuację polityczną zaczynamy się bać.” – powiedział przedstawiciel wspólnoty muzułmańskiej w Houston – Mohammed Imaduddin.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Józef Gawron, źródło: tass.ru

...

Zobacz również