Klasa z językiem mandaryńskim jest jedną z nowości, jaką wprowadzono w tym roku szkolnym w Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Świętochłowicach (woj. śląskie). Uczniowie tej klasy będą objęci obowiązkową nauką języka mandaryńskiego, co ma im później pomóc w znalezieniu pracy w regionie.

Utworzenie takiej klasy w świętochłowickim liceum jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnych firm na pracowników ze znajomością języka chińskiego. Śląskie przedsiębiorstwa coraz częściej współpracują z chińskimi firmami, zdecydowano się więc na nauczanie najpopularniejszego wśród Chińczyków dialektu – mandaryńskiego.

„To pierwsza taka klasa w Polsce. Uczniowie w innych szkołach uczą się co prawda języka chińskiego, ale w ramach zajęć dodatkowych. W tym przypadku oceny z chińskiego będą wliczały się do średniej. Po raz pierwszy, więc w nauce chińskiego schodzimy na niższy poziom – z akademickiego na szkolny” – mówi opiekunka nowej klasy, Katarzyna Bańka.

Bańka przez kolejne trzy lata będzie nauczała 19-osobową grupę uczniów języka mandaryńskiego. Według jej szacunków, po trzecim roku nauki, uczniowie mają być w stanie porozumiewać się chińskim w stopniu komunikatywnym. Zdaniem nauczycielki, najtrudniejszy dla uczniów będzie trzeci miesiąc nauki. Po takim bowiem czasie w procesie pojmowania języka mandaryńskiego przychodzić ma kryzys, który często powoduje zaprzestanie nauki.

Z nowej klasy dumna jest dyrekcja placówki. Dyrektor liceum przekonuje, że nauka mandaryńskiego to pewna przyszłość dla uczniów i dobrze płatna praca. Dyrekcja liczy na rosnący w następnych latach nabór do klasy.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: pb.pl
pt

Zobacz również