Ta choroba jest poważna i przewlekła, a nieleczona prowadzić może nawet do zgonu. Jak wynika z raportu WHO zapada na nią coraz więcej osób, a konsekwencje tego trendu mogą być tragiczne. Eksperci ostrzegają: sytuacja stale się pogarsza.

156 miliardów dolarów USA – tyle kosztuje leczenie cukrzycy w krajach Unii Europejskiej. W całej Wspólnocie z jej powodu cierpi już 30 milionów osób, z czego aż 3 miliony obywateli RP, a 1/3 z nich nie jest świadoma swojej przypadłości. Roczna liczba zgonów w naszym kraju spowodowanych cukrzycą sięga 60 tys. ludzi.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez WHO na cukrzycę zapadło już ponad 422 miliony dorosłych na całym świecie, a choroba stanowi większe zagrożenie dla życia ludzkiego niż AIDS, malaria i i gruźlica łącznie. Dla porównania w 1980 roku cukrzyków na Ziemi było „jedynie” 108 milionów.

„Choroba bogatych”

Do niedawna sądzono, że cukrzyca dosięga głównie osób starszych w krajach rozwiniętych. Stąd też jej przydomek – „choroba bogatych”. Problem nie był nawet brany pod uwagę przez rządy krajów rozwijających się. I tak na przykład w Tanzanii nie było żadnej przychodni wyspecjalizowanej w pomocy diabetykom, a Bangladeszu nie było choćby jednego lekarza.

Obywatele krajów takich jak Haiti, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Kenii nie mieli żadnych szans na pomoc, gdyż wszystkie środki z międzynarodowej pomocy szły do chorych na AIDS i gruźlicę lub w miejsca, gdzie doświadczano epidemii innych chorób, jak ebola. Ze wszystkich chorych 300 milionów z nich  żyje właśnie w najbiedniejszych krajach. Wedle szacunków do 2035 roku ogólna liczba diabetyków zwiększyć ma się o kolejne 100 milionów.

Straszliwe powikłania

Wiele osób myśląc o najstraszniejszych chorobach, nie zalicza do nich cukrzycy, a właśnie powinno. Pozostawiona bez leczenia może powodować serie groźnych powikłań. Chodzi m.in. on udar, zawał, ślepotę, niewydolność nerek, wszelkie rodzaje chorób niedokrwiennych, amputacje, a na końcu nawet śmierć. Czynnikiem bardzo mocno wpływającym na obecność cukrzycy jest nadwaga. Lekarze alarmują i zachęcają do profilaktycznych badań krwi i wzroku.

Cukrzyca jest także powodem zwolnienia gospodarek krajów, w których występuje masowo. Leczenie, jeśli dostępne może okazać się bardzo kosztowne. Osoby dotknięte amputacjami w wielu wypadkach nie nadają się już do pracy takiej, na jaką pozwalają im ich umiejętności i wykształcenie. Czynniki te wpływają negatywnie na rozwój gospodarczy całego państwa.

źródło: forsal.pl

...

Zobacz również

11 straszliwych chorób, w których istnienie nie uwierzysz

Nie chcesz mieć raka? Nie jedz TYCH rzeczy!