Nie od dziś wiadomo, że życie w najpiękniejszych miastach w Polsce może skończyć się bardzo źle. Jakość powietrza w Krakowie czy Wrocławiu jest po prostu koszmarna i doprowadza do wielu chorób osób tam mieszkających. 

O problemach z polskim powietrzem mówi się od lat. Według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, w  rankingu 10 najbardziej zanieczyszczonych miast kontynentu aż 6 jest z Polski. Są to kolejno: Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Gliwice i Nowy Sącz – najgorzej jest natomiast w Krakowie.

Zanieczyszczenie polskiego powietrza wynika nie tylko z rozwiniętego przemysłu ciężkiego i popularności węgla ale i braku wyobraźni u Polaków. Mieszkańcy naszego kraju używają starych, rozregulowanych pieców oraz kotłów, często paląc w nich zwykłe śmieci, choć jest to nielegalnie, w efekcie trując nas wszystkich.

Polska nie wypada wcale lepiej w raporcie UNICEF-u. W tym wypadku wystarcz rzucić okiem na grafiki.

PiS chciałby walczyć ze smogiem. W tym celu ministerstwo energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Resort chciałbysię zakazać spalania w piecach najtańszego paliwa, czyli tzw. mułu węglowego i flotokoncentratu, które powstają jako odpady przy wydobyciu węgla, a których główną zaletą jest niska cena.

Zapowiadane są też znacznie ostrzejsze kontrole. Jeśli ktoś zauważy, że z naszego komina wydobywa się czarny, śmierdzący dym, to możemy spodziewać się wizyt. Także drony będą nas kontrolować, sprawdzając jakość dymu. Główny Instytut Górnictwa w Katowicach pokazał prototyp drona z aparaturą mierzącą zanieczyszczenie powietrza.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: money

...

Zobacz również