Władze Afganistanu potwierdziły informację o śmierci Akhtara Mohammada Mansoura, przywódcy jednej z największych frakcji ekstremistycznego ruchu Talibów. Mansour zginął w ataku dokonanym za pomocą amerykańskiego drona. Był przywódcą Talibów od roku 2015, kiedy zastąpił na tym stanowisku Mułłę Mohammada Omara.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem przedstawiciela afgańskiego rządu, Mansour został zabity w sobotę o godzinie 15 lokalnego czasu (red. godzina 11 czasu polskiego) podczas ataku powietrznego. Zdarzenie miało miejsce w regionie Beludżystan w Pakistanie.

Administracja prezydenta Afganistanu zwraca uwagę na fakt, iż Mansour wielokrotnie odrzucał propozycje afgańskiego rządu, które dotyczyły rozpoczęcia rozmów na temat pokojowego zakończenia konfliktu.

W specjalnie przygotowanym oświadczeniu podkreślono, że szukający schronienia za granicą terrorysta miał na swoich rękach krew wielu niewinnych ludzi. Jest oskarżany także o udział w przemycie narkotyków.

Władze Afganistanu żywią nadzieję, że śmierć przywódcy skłoni niektórych wojowników do złożenia broni oraz powrotu do ojczyzny.

Józef Gawron, źródło: http://www.interfax.ru/world/509473

...

Zobacz również

Zobacz również