Mój kolejny już artykuł na tym portalu postanowiłem poświęcić symbolowi, który mimo, iż nie ma negatywnych konotacji, wciąż budzi kontrowersje w przestrzeni publicznej. Krzyż celtycki , bo o nim tu mowa,  to pradawna forma krzyża, która od tysięcy lat używana jest przez wyznawców religii niechrześcijańskich. Wiele owych symboli spotkać możemy m.in. na Wyspach Brytyjskich gdzie Celtowie i Anglosasi honorowali zmarłych poprzez stawianie na ich grobach właśnie tego czteroramiennego krzyża umieszczonego w okręgu. Ale krzyż celtycki spełniał rolę nie tylko cmentarną, dawni mieszkańcy Walii, Irlandii czy Szkocji używali tzw. High Crosses także jako obiektów kultu.

W dzisiejszych czasach, symbolu tego używa bardzo dużo ruchów czy organizacji, które dążą do uzyskania niepodległości od jakiegoś organizmu państwowego. Krzyż celtycki jest też symbolem najdłużej używanym przez nacjonalistów. Nawiązuje on do tradycji przodków, wyraża opór wobec opresyjnej władzy oraz reprezentuje europejski nurt narodowo-rewolucyjny.  Warto też wspomnieć, że krzyż celtycki został zawłaszczony i dziś jest używany także przez ruchy skinheadowskie jako insygnium ruchu White Power.

Jednak odrzucanie krzyża celtyckiego i uznawanie go za symbol neonazistowski, faszystowski czy rasistowski jest błędem i kłóci się z religią chrześcijańską. Otóż oprócz znaczeń potocznych, nadanych przez narodowców, skinheadów czy neopogan celtyckich, krzyż ten jest oficjalnie uznawanym symbolem religii chrześcijańskiej jako jeden z wielu rodzajów krzyża akceptowanych przez Kościół.  Jednak przykładny katolik powinien pamiętać, iż krzyż celtycki nie może pełnić roli amuletu, roli ezoterycznej. Uciekanie się do magicznej czy też mistycznej wiary w talizmany i amulety jest niebezpieczne dla osoby wierzącej. Zaś krzyż celtycki jest takim samym symbolem chrześcijaństwa, jak np. krzyż koptyjski.

Jednak nie we wszystkich krajach istnieje poszanowanie dla symboli religijnych Kościoła Katolickiego. Np. w Niemczech krzyż celtycki jest symbolem zakazanym, ponieważ został sklasyfikowany jako ?szerzący nienawiść?. Należy pamiętać, że lewicowcom nie odpowiada żaden krzyż i wszelkimi środkami będą się starali ograniczać możliwość prezentowania symboliki prawicowej czy chrześcijańskiej. Jednak najlepszą walką z zakłamaniem jest rzetelne przypominanie prawdziwego znaczenia symboli, gestów czy haseł.

Krzyż celtycki jako symbol oporu, ale także jedno z insygniów Kościoła Katolickiego nie jest niczym złym i nie powinniśmy bać się, czy wstydzić symboli, które celowo i z premedytacją dyskredytowane są przez ruchy lewicowe, pamiętajmy, że najważniejsza jest prawda.

Zdjęcie tytułowe: http://www.adamlawnik.pl/zdjecie.php?id=0507-03715P&kat=104

Działacz Narodowy, zwolennik wolnego rynku. Zagorzały tradycjonalista i antydemokrata. "Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, ale w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu. ~ R. Dmowski. "