W nadbałtyckich ćwiczeniach NATO wezmą udział samoloty, które bombardowały Jugosławię

W nadbałtyckich ćwiczeniach NATO wezmą udział samoloty, które bombardowały Jugosławię Źródło:

Dwa bombowce B-52, które w 1999 roku uczestniczyły w operacji Allied Force i zrzucały bomby na Jugosławię (red. obecne terytorium Serbii i Czarnogóry), wkrótce wezmą udział w nadbałtyckich manewrach NATO. Ćwiczenia rozpoczną się 3 czerwca.

Samoloty z numerami burtowymi 60-0037 i 60-0044 w roku 1999 dotarły do brytyjskiej bazy lotniczej RAF Fairford. Stamtąd, w ramach operacji Allied Force, udały się do ówczesnej Jugosławii. Bombardowania miały na celu doprowadzenie do zakończenia konfliktu na terenie Kosowa oraz wymuszenie procesu demokratyzacji w Jugosławii. Operacja była nazwana „pierwszą w historii wojną o prawa człowieka”. Według rządowych mediów w Belgradzie, liczba cywilnych ofiar ataków NATO sięgnęła 2000 osób.

Przedstawiciele amerykańskiej armii oznajmili, że bombowce w czwartek (red. 2 czerwca) wylądowały na terytorium Wielkiej Brytanii. Maszyny, które są w stanie przenosić także broń nuklearną, wezmą udział w manewrach Baltops 2016. Ćwiczenia rozpoczną się 3 czerwca. Weźmie w nich udział 15 krajów-członków NATO, a także Szwecja i Finlandia. Główne manewry odbędą się na terenie Estonii, Polski, Niemiec, Szwecji, Finlandii oraz w basenie Morza Bałtyckiego.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Józef Gawron, źródło: http://www.interfax.ru/world/511639

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu