Do końca 2016 roku w moskiewskim metrze zostanie zainstalowany elektroniczny system, który będzie skanować i rozpoznawać twarze wszystkich pasażerów. Powyższą informację podała rosyjska gazeta Izwiestija powołując się na kierownika rosyjskiego metra Dmitrija Piegowa.

Według Piegowa taki system powinien być zainstalowany i gotowy do użycia do końca 2016 roku. Po długich przygotowaniach i przeprowadzeniu przetargu udało się znaleźć firmę, która już rozpoczęła prace nad instalacją sprzętu. Dmitrij Piegow uważa, że system pomoże w rozpoznawaniu potencjalnie niebezpiecznych osób i przedmiotów oraz poprawy organizacji pracy stołecznego metra.

Kamery zostaną zainstalowane przy wejściach do podziemi oraz na wszystkich stacjach. Będą skanować twarz każdego z pasażerów przy wejściu do metra oraz śledzić jego dalsze położenie. Oprócz tego system ma podliczać czas spędzony przez pasażera na peronie, lub w dowolnej innej strefie obiektu, będzie alarmować także o przypadkach porzuconego bagażu, lub obiektów pozostających od pewnego czasu w bezruchu. Według Piegowa system ma wykrywać wśród pasażerów osoby, które zachowują się „niekonwencjonalnie”, na przykład żywiołowo gestykulujących, lub próbujących ukryć pod odzieżą jakieś przedmioty.

System, w przypadkach potencjalnego niebezpieczeństwa, ma automatycznie kontaktować się ze służbami porządkowymi oraz policją. Jego instalacja oraz zakup zostanie sfinansowana ze środków rządowych w ramach federalnego projektu dotyczącego bezpieczeństwa w komunikacji publicznej.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

Zobacz również

Józef Gawron, źródło: tvrain.ru