W stolicy Ukrainy, Kijowie, we wtorek miał odbyć się pokaz filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Do wydarzenia jednak nie dojdzie. Wszystko za sprawą ukraińskiego rządu, który wpłynął na Ambasadę RP.

O sprawie poinformowała Ewa Figiel, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie. Figiel przekazała, że duży wpływ na zaniechanie pokazu miało samo ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych, które „wydało odpowiednie zalecenia”, co do „Wołynia”.

Decyzję o odwołaniu pokazu podjęła polska ambasada w Kijowie. Dyplomaci zadecydowali tak po piśmie, które otrzymali od ukraińskiego rządu. W dokumencie tym MSZ „usilnie zalecało” odwołać wydarzenie.

 – Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. Jestem zdziwiona, że film fabularny wywołuje aż takie emocje, tym bardziej, że strona ukraińska pozbawia się możliwości zapoznania się z tym filmem – skomentowała sprawę Figiel.

Według planów Instytutu Polskiego, który podjął się organizowania pokazu, film mieli obejrzeć Ukraińcy. Po wyemitowaniu „Wołynia” miało odbyć się spotkanie z reżyserem filmu – Wojciechem Smarzowskim.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: natemat.pl
pt

...

Zobacz również