Pierwsza taka sytuacja w historii. Odwołano pokaz Wołynia

Pierwsza taka sytuacja w historii. Odwołano pokaz Wołynia

W stolicy Ukrainy, Kijowie, we wtorek miał odbyć się pokaz filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Do wydarzenia jednak nie dojdzie. Wszystko za sprawą ukraińskiego rządu, który wpłynął na Ambasadę RP.

O sprawie poinformowała Ewa Figiel, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie. Figiel przekazała, że duży wpływ na zaniechanie pokazu miało samo ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych, które "wydało odpowiednie zalecenia", co do "Wołynia".

Decyzję o odwołaniu pokazu podjęła polska ambasada w Kijowie. Dyplomaci zadecydowali tak po piśmie, które otrzymali od ukraińskiego rządu. W dokumencie tym MSZ "usilnie zalecało" odwołać wydarzenie.

 - Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. Jestem zdziwiona, że film fabularny wywołuje aż takie emocje, tym bardziej, że strona ukraińska pozbawia się możliwości zapoznania się z tym filmem - skomentowała sprawę Figiel.

Według planów Instytutu Polskiego, który podjął się organizowania pokazu, film mieli obejrzeć Ukraińcy. Po wyemitowaniu "Wołynia" miało odbyć się spotkanie z reżyserem filmu - Wojciechem Smarzowskim.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: natemat.pl pt Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News