Wielka asteroida mknie w stronę ziemi. Astronomowie obserwują ją od ponad 35 lat. Teraz jest najbliżej od bardzo dawna. Asteroida nazywa się „Florence” na cześć słynnej pielęgniarki.

Wielka na 4 km planetoida została odkryta w 1981 roku. Obiega słońce w ciągu ok. 2,5 roku. Na szczęście nie ma się czego obawiać. Asteroida minie ziemię i nie zderzy się z nią. Minie ją jednak w bardzo bliskiej jak na wielkości kosmiczne odległości.

„3133 Florence” jest największym tego typu obiektem kosmicznym, który minie naszą planetę, od czasu, kiedy NASA rozpoczęła program monitorowania asteroid. Ma ponad 4 km średnicy. Została nazwana na cześć słynnej brytyjskiej pielęgniarki, matki zawodu pielęgniarskiego, Florence Nightingale.

Planetoida minie ziemię w odległości „zaledwie” 7 milionów kilometrów. Nastąpi to 1 września. NASA zamierza wykorzystać tak bliskie spotkanie i dokładniej zaobserwować ten wielki, kosmiczny głaz.

Według obliczeń naukowców w NASA, ostatni raz planetoida minęła ziemię w tak bliskiej odległości w roku 1890. Ich zdaniem następne tak bliskie spotkanie nastąpi dopiero za prawie 500 lat, w 2500 roku.

Źródło: rmf24.pl

...

Zobacz również