To może zaskakiwać ale jest w Europie katolicki kraj (ponad 80% jego obywateli to chrześcijanie, z czego ogromna większość to katolicy), którym rządzi gej, a w szkołach nie naucza się religii. 

O Luksemburgu głośno zrobiło się po zdjęciu pierwszych dam, które wykonano po ostatnim szczycie NATO. Wśród pozujących na nim kobiet znalazł się jeden mężczyzna – Gauthier Destenay – mąż luksemburskiego premiera, Xaviera Bettela, zadeklarowanego geja. Niektórzy chwalą otwartość Luksemburczyków, ale znajdują się i tacy, jak poseł Krystyna Pawłowicz, którzy twierdzą, że premier Bettel daje bardzo zły przykład.

W Luksemburgu z początkiem 2015 roku wprowadzono ustawę zezwalającą na małżeństwa jednopłciowe i umożliwiono homoseksualistom adopcję dzieci. Za wprowadzeniem tego prawa obstawał mocno premier Xavier Bettel. Co ciekawe, w tym roku skorzystał z niego wicepremier Etienne Schneider, który poślubił Jérôme’a Domange’a.

Mimo tak postępowych praw Luksemburczycy wciąż pozostają religijnym narodem. Badania wykazują, że ponad 3/4 z nich określa się jako wierzących katolików. Co ciekawe, w kraju tym obowiązuje całkowity rozdział Kościoła od państwa i w szkołach nie praktykuje się nauczania religii, którą zastąpiono etyką.

źródło: gazeta.pl

...

Zobacz również