Jak poinformował rzecznik rządu Prawa i Sprawiedliwości, na terenie całej Polski wprowadzono alarm zagrożenia terrorystycznego pierwszego stopnia. Premier Beata Szydło podpisała odpowiednie zarządzenie. 

 – Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego „ALFA” od północy 20 lipca do 23.59 1 sierpnia i stopień alarmowy BRAVO, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń – poinformował media rzecznik rządu.

Wprowadzenie alarmów nastąpiło w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, które – w aktualnej sytuacji w całej Europie – są zagrożone atakami terrorystycznymi, ze względu na masowość oraz charakter religijny imprezy.

Po wprowadzeniu pierwszego stopnia zagrożenia terrorystycznego – ALFA, administracja publiczna ma obowiązek prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc publicznych i dużych skupisk ludności. Ponadto urzędnicy będą musieli na bieżąco przekazywać informacje służbom w przypadku odnalezienia podejrzanych pakunków oraz o osobach wykazujących się podejrzanym zachowaniem.

Z kolei w przypadku stopnia alarmowego BRAVO chodzi o wzmożony monitoring cyberprzestrzeni.

Nowa ustawa antyterrorystyczna wprowadzona niedawno przez Prawo i Sprawiedliwość zakłada możliwość użycia jeszcze dwóch stopni zagrożenia terrorystycznego. Najwyższy stopień DELTA może być wprowadzony po zamachu terrorystycznym lub w przypadku gdy służby specjalne mają wiarygodne dowody na to, że taki zamach jest przygotowywany.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: wp

...

Zobacz również