NKWD nigdy nie było odpowiedzialne za śmierć polskich oficerów w Katyniu, rozbiory Polski w XVIII wieku były próbą zjednoczenia Rosji z Białorusią, a w 1939 roku to Niemcy zmuszały ZSRR do napaści na Polskę. Takie treści można znaleźć w podręczniku do historii dla białoruskich szkół.

O kontrowersyjnych treściach w podręczniku „Historii Białorusi dla 11. klasy” doniósł białoruski historyk Zmicier Drozd. Jak mówi Drozd, fakty historyczne niewygodne dla Rosji są w publikacji tej przekłamane, a sama Rosja idealizowana. Ma być tak na przykład w przypadku opisywania rozbiorów Polski w XVIII wieku. W podręczniku napisano, że celem było wtedy „zjednoczenie Białorusi z Rosją po rozbiorach Rzeczypospolitej w XVIII wieku spowodowane ogólnym marzeniem i pamięcią o wspólnym państwie”.

Przekłamania dotyczą też czasów późniejszych. O masowym mordzie polskich oficerów w Katyniu napisano: „obecnie z powodu braku materiałów dokumentalnych oraz żywych świadków nie ustalono jaki kraj odpowiada na rozstrzelanie polskich oficerów”.

 – W niektórych badaniach historycznych stwierdzono, że „zbrodnia ta była dokonana przez organy NKWD na podstawie decyzji biura politycznego KC WKP(b)”. Jednak na dzień obecny przywoływana wersja nie ma potwierdzenia w dokumentach. Druga wersja – jeńców – polskich oficerów rozstrzelały karne oddziały faszystów w czasie okupacji ziemi smoleńskiej przez Niemcy w 1941 roku – napisano w podręczniku.

Według Drozda, takie kłamstwo stoi w całkowitej sprzeczności z rzeczywistością. Jak podkreślił historyk Polska otrzymała od władz Rosji tysiące stron dokumentów dotyczących Katynia. Co więcej, Moskwa od czasów Gorbaczowa nigdy nie negowała udziału sowietów w zbrodni.

 – Od czasów Gorbaczowa, przy Jelcynie, Putinie i Miedwiediewie – nikt ze strony rosyjskich władz nie negował sowieckiej odpowiedzialności za tę zbrodnię – mówi Drozd.

W podręczniku wybielana jest Rosja także w temacie jej agresji na Polskę w 1939 roku. ZSRR miało być „przymuszane” do zaatakowania Polski, ale w końcu „nie poddało się prowokacjom” Berlina.

 – O 1939 roku napisano tragikomedię, że niby Niemcy wręcz przymuszały ZSRR do napaści na Polskę i odebrania jej terytorium aż po Warszawę. Jednak „ZSRR nie poddało się prowokacjom” i ograniczyło się do zabrania zachodniej Białorusi i Ukrainy – cytuje podręcznik Drozd.

Autorem kontrowersyjnego podręcznika jest profesor historii Jauhien Nowik. Co ciekawe, Nowik w całej swojej pracy posługuje się wyłącznie językiem rosyjskim.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: tvp.info
pt

...

Zobacz również

Zobacz również