W Berlinie robią sobie jaja ze Smoleńska. Kabaret oburza nawet antypisowców

W Berlinie robią sobie jaja ze Smoleńska. Kabaret oburza nawet antypisowców Źródło:

Takiego spektaklu o "Smoleńsku" jeszcze nie było. W Berlinie wystawiono kabaret o tragicznym locie prezydenckiego samolotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Przedstawienie "O dwóch takich, co ukradli księżyc" oburza nawet zagorzałych antypisowców, których irytuje obecność Smoleńska w debacie publicznej. 

Spektakl został wystawiony w Maxim Gorki Theater w ramach cyklu "Mity rzeczywistości". Reżyserem jest Krzysztof Minkowski, który na co dzień mieszka w niemieckiej stolicy.

- Witamy na pokładzie prezydenckiego samolotu Tu-154M na trasie z lotniska Okęcie do Smoleńska. Wśród pasażerów są prezydent Lech Kaczyński i jego żona, wielu członków parlamentu, wyższych oficerów i przywódców religijnych. Twoja stewardessa Beata będzie Ci towarzyszyła w czasie lotu i zadba o wszystkie Twoje potrzeby. Opowie Ci historię 'O dwóch takich, co ukradli Księżyc'. 

"O dwóch takich, co ukradli Księżyc" to oczywiście film, w którym zagrali bracia Kaczyńscy. Stewardessa Beata to niewątpliwie nawiązanie do premier Beaty Szydło. W spektaklu ma podawać jedzenie, informować o rządowych reformach i bawić pasażerów "patriotycznym one-woman show". Na koniec pojawił się apel, w którym autorzy przekonują, że polskie władze niszczą sądy, przejmują media i chcą decydować czym jest sztuka.

Spektakl wywołał oburzenie wśród wielu środowisk. Nawet dziennikarz Gazety Wyborczej Witold Mrozek recenzując spektakl przekonuje, że "ten był chwilami za gruby". Warto przy tym podkreślić, że Gazeta Wyborcza od dawna postuluje usunięcia sprawy Smoleńska z debaty publicznej i oskarża PiS o paranoję oraz polityczne wykorzystywanie tragedii.

   
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News